Panningen, Netherlands

Biologische bestrijding eikenprocessierups start maandag

Op maandag 28 april 2025 start de biologische bestrijding van de eikenprocessierups in de gemeenten Peel en Maas en Beesel. In beide gemeenten wordt gebruikgemaakt van een natuurlijk middel dat veilig is voor mens en dier. De bestrijding vindt plaats binnen de bebouwde kom en op locaties waar veel mensen wandelen of fietsen, zoals langs paden en in de buurt van scholen.
De redactie | 24 april 2025 09:16 | Aangepast op 24 april 2025 09:16
De eikenprocessierups komt de laatste jaren steeds vaker voor in Nederland. De brandharen van deze rupsen kunnen vervelende klachten veroorzaken, zoals jeuk, rode huid, en irritatie aan ogen of luchtwegen. Met een preventieve aanpak proberen de gemeenten de overlast zoveel mogelijk te beperken.

Herman Vaessen
In Peel en Maas wordt de bestrijding uitgevoerd door 'Herman Vaessen Tuin Boom Groen' uit Maasbree. Vanwege de omvang van het gebied wordt er niet alleen overdag, maar ook in de avonden en weekenden gewerkt. De bestrijding gebeurt met het biologische middel XenTari. Dit middel wordt op de bladeren van eiken gespoten. Wanneer jonge rupsen hiervan eten, stopt hun groei en ontwikkelen ze geen brandharen meer. De bestrijding in Peel en Maas verloopt volgens een vaste planning: gestart wordt in Meijel op 28 april, waarna achtereenvolgens Grashoek, Beringe, Egchel, Panningen, Kessel-Eik, Kessel, Koningslust, Maasbree en Baarlo aan de beurt komen. De laatste spuitronde staat gepland voor 22 mei in Baarlo.

Beesel
Ook in Beesel wordt vanaf 28 april gestart met de bestrijding. Sinds begin april controleren boomexperts van de gemeente de plekken waar de rupsen eitjes hebben gelegd. De start van de bestrijding hangt af van de temperatuur en de bladontwikkeling van de bomen. Nu de omstandigheden gunstig zijn, kunnen de teams van start. Het middel wordt op de bladeren van eiken gespoten. Als rupsen hiervan eten, stopt hun ontwikkeling. Omdat er veel eikenbomen in de gemeente staan, wordt zowel overdag als
’s avonds gewerkt. Op de voertuigen van de uitvoerende teams is duidelijk te zien dat zij bezig zijn met de bestrijding van de eikenprocessierups.

Brandharen
Niet alle rupsen kunnen met deze methode worden bestreden. Nesten waarin zich al rupsen met brandharen bevinden, worden op een later moment weggezogen. Hierbij wordt een vaste volgorde aangehouden: eerst bij scholen, zwembaden en andere drukbezochte locaties, vervolgens in woonwijken en tot slot in het buitengebied.

Veilig
Beide gemeenten vragen inwoners om tijdens de bespuiting ramen en deuren gesloten te houden. Hoewel het middel veilig is, voorkomt dit dat het in huis terechtkomt. Met deze aanpak hopen Peel en Maas en Beesel de hinder van de eikenprocessierups dit jaar zoveel mogelijk te beperken.

Lees ook

Dag 3 Ut P&M Hoés: volle uitzenddag met muziek, actie en betrokkenheid

Switch Helden staat vrijdag volledig in het teken staan van dag 3 van Ut P&M Hoés. Van vroeg in de o...

Winter Magic Peel en Maas zoekt vrijwilligers

Morgen opent de schaatsbaan in het hartje van Panningen. De organisatie van Winter Magic Peel en Maa...

VVD Peel en Maas maakt kandidatenlijst 2026 bekend

De VVD Peel en Maas heeft de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen op 18 maart 2026 vast...

Gemeente heeft plannen voor 267 nieuwe woningen: “Het is een flinke puzzel”

De gemeente Peel en Maas zet in op een forse uitbreiding van het woningaanbod. Verspreid over meerde...

Provincie en gemeente Beesel ondertekenen Leefbaarheidsakkoord over nieuwe Schakel

Gedeputeerde Michael Theuns, wethouder Linda van den Beucken en burgemeester Martijn Derks hebben do...

Ut P&M Hoés 2025: bijzondere rol voor Bakkerij Op den Beek

In het kader van Ut P&M Hoés 2025 bracht Omroep P&M samen met artiest Marinho een bezoek aan Bakkeri...