Panningen, Netherlands
Terug

Column: 'Niet te geloven dat dit nog kan!'

b43d74685a0e78fd34f634e49707c17d.jpg

De laatste weken ben ik vele malen aangesproken door verontruste burgers met de vraag of het werkelijk waar is dat in het buitengebied van Egchel nieuwe stallen gebouwd worden voor in totaal 38.000 varkens. Mensen zeggen verbaasd: “Dat kan toch niet meer in deze tijd! Doet de gemeente hier niks aan?”

 | Aangepast op
Ik kan de mensen alleen maar zeggen dat dit inderdaad kan gaan gebeuren als de raad hier geen stokje voor steekt. En wat de gemeente betreft… die neemt de kosten van het maken van het bestemmingsplan voor deze nieuwe stallen voor haar rekening en trekt daar 50.000 euro voor uit. Dat is het voorstel van het college aan de gemeenteraad met de boodschap: “Jullie mogen daar uiteindelijk over beslissen, maar als de raad niet akkoord gaat, gaat het de gemeente veel geld kosten, want dan zal een schadeclaim ingediend worden.” Daar zit je dan als raadslid met jouw ooit afgelegde eed te beslissen in het belang van de gemeenschap ‘zonder last en ruggespraak’.

Het college plaatst de raad voor het blok en verdedigt zich met de mededeling dat hierdoor de kans (!) blijft bestaan dat een varkensbedrijf dat nog dichter bij Egchel ligt, gesaneerd wordt en dat dit in het belang is van de inwoners van Egchel. Mensen vinden het uiteraard fijn als dit bedrijf zou verdwijnen. Maar wat ze dan niet begrijpen en niet fijn vinden is dat het varkensbedrijf dat dicht bij Egchel ligt duur uitgekocht wordt door de overheid en dat iets verderop een veel groter nieuw bedrijf gebouwd wordt, dat plaats biedt aan 20.000 extra varkens erbij. Dat is geen sanering van een varkensbedrijf, maar een verplaatsing met een verdubbeling van het aantal varkens. Het is een sanering met een vies luchtje. Het zal meer stank en fijnstof teweegbrengen, meer vervoersbewegingen en meer stikstof. Dat is toch niet de bedoeling van een riante opkoopregeling die gericht is op een reductie van de veestapel. Het is ook allerminst in het belang van burgers; integendeel, het is schadelijk voor hun gezondheid. Het is ook niet in het belang van de natuur, die al zwaar onder druk staat.

Wat moet je dan als raad als het college je vraagt met dit voorstel akkoord te gaan? Wat betekent dan het schone lucht akkoord dat de gemeente onlangs heeft ondertekend? Wat houdt de kernwaarde duurzaamheid in, waarmee de gemeente zo’n goede sier maakt? Mensen die mij aanspreken op straat vinden dat de raad lef moet tonen en een andere belangenafweging moet maken dan het college heeft gedaan. Een afweging waarin het belang van een individuele ondernemer niet zwaarder weegt dan het belang van een hele gemeenschap. De raad moet naar mijn mening een besluit nemen waarmee ook de agrarische sector gediend is. In plaats van kritiekloos een volkomen achterhaald concept met veel overheidshulp voort te zetten, doet de gemeente er beter aan om ondernemers te helpen om een toekomstgerichte natuurinclusieve varkenshouderij te ontwikkelen.

In de raadsvergadering van 28 oktober moeten de gemeenteraadsleden kleur bekennen: ondersteunen ze het voorstel om nog meer varkens toe te laten in de omgeving van Egchel of fluiten ze het college terug en durven ze een andere weg in te slaan om ruimte en steun te geven aan de ontwikkeling van een agrarische sector die mens en natuur niet in gevaar brengt.

Raf Janssen
Raadslid PvdA/GroenLinks

Omroep P&M plaatst columns van de politieke partijen. Deze column is ingezonden door PvdA/GroenLinks.

Lees meer over:

Lees ook

3Kapellentreffen.jpeg

Agenda

Drie kapellentreffen in Beringe

Gemeenschapshuis De Wieksjlaag in Beringe staat zondag 29 maart volledig in het teken van blaasmuziek tijdens een feestelijk drie kapellentreffen.

Arnoudstraat Maasbree.png

Bewoners Arnoudstraat zorgen samen voor groener straatbeeld in Maasbree

De Arnoudstraat in Maasbree heeft er een stuk meer groen bij gekregen. Bewoners van de straat namen zelf het initiatief om de platsoentjes voor en naast de woningen van Wonen Limburg opnieuw in te richten met planten en bloemen.

Groote Peel Meijel.png

Boeren rond De Groote Peel zoeken samen naar toekomst voor landbouw

De landbouw in natuurgebied De Groote Peel staat steeds meer onder druk. Nieuwe regels rond het gebruik van grondwater maken het voor agrariërs lastiger om hun gewassen in droge periodes te beregenen. Daarom hebben agrariërs uit de omgeving zich verenigd in het initiatief Agrarisch Meijels Perspectief (AMP).

verkiezingen2.jpg

Verkiezingen

Verkiezingsposters in Beesel beklad: burgemeester noemt actie onacceptabel

In de gemeente Beesel zijn verschillende verkiezingsposters beklad. Op meerdere verkiezingsborden zijn scheldwoorden geschreven, waardoor de posters van politieke partijen zijn vernield.

brandweer stock 1

Brandende zonnepanelen op dak Reuverse woning snel geblust

In Reuver is dinsdag brand ontstaan onder zonnepanelen op het dak van een woning. De brandende panelen werden ontdekt door de buren, die rook tevoorschijn zagen komen.

Schermafbeelding 2026-03-10 152557.png

In gesprek met de lijsttrekker: BBB voor het eerst op de kieslijst in Peel en Maas

De BoerBurgerBeweging (BBB) doet voor het eerst mee aan de gemeenteraadsverkiezingen in Peel en Maas. Lijsttrekker is Paul Sanders, die vorig jaar samen met Jeanne Hesen uit de VVD-fractie stapte. Met een nieuwe lokale afdeling wil de partij zich nadrukkelijk richten op de belangen van inwoners van dorpen en het buitengebied.