Panningen, Netherlands
Terug

Architect van verleden én toekomst: Edwin Meyer Viol over de wedergeboorte van Kasteel De Keverberg

edwin

Wie vandaag Kasteel De Keverberg bezoekt, ziet een opvallende combinatie van eeuwenoude muren, glas en moderne architectuur. Achter die bijzondere herbouw staat architect Edwin Meyer Viol. In de podcast Gezichten achter de geschiedenis vertelt hij over de zoektocht naar de juiste vorm voor een kasteel dat ooit werd verwoest, maar nooit uit het collectieve geheugen verdween.

Meijer Viol, gespecialiseerd in restauratiearchitectuur, kreeg begin jaren 2010 de opdracht om een visie te ontwikkelen voor de ruïne in Kessel. Daarbij stond één vraag centraal: welk kasteel breng je eigenlijk terug tot leven?

"Je moet niet proberen terug te bouwen wat er ooit was," vertelt hij. "Je moet een gebouw maken dat recht doet aan het verleden, maar ook bruikbaar is voor de toekomst."

Inspiratie uit de hele wereld
Voor de herbouw keek Meyer Viol niet alleen naar Limburg of Nederland. Hij bestudeerde kastelen en historische gebouwen in Europa en Azië om te zien hoe andere culturen omgaan met ruïnes en erfgoed. Zo ontdekte hij dat veel Japanse kastelen helemaal niet zo oud zijn als ze lijken.

"In Japan werden kastelen vaak afgebroken zodra een oorlog voorbij was. Dat was een teken van vrede," legt hij uit. "Daardoor zijn veel kastelen daar herbouwd."

Die internationale voorbeelden bevestigden voor hem één belangrijke les: een herbouwd kasteel moet eerlijk zijn over wat oud is en wat nieuw.

Scherven uit het verleden
Het uiteindelijke ontwerp kreeg de naam Scherven uit het verleden. Een verwijzing naar zowel de ruïne die na de Tweede Wereldoorlog overbleef als naar de opvallende dakconstructie, opgebouwd uit hoekige vlakken die de oorspronkelijke rondingen van het kasteel volgen.

Een belangrijk uitgangspunt was dat bezoekers direct moeten kunnen zien welke delen oorspronkelijk zijn en welke later zijn toegevoegd.

"Als je een gebouw kunt lezen, ga je het begrijpen," zegt Meyer Viol. "Voor iedere bezoeker moet zichtbaar zijn wat uit de elfde eeuw komt en wat wij eraan hebben toegevoegd."

Liefde voor mergel
Wie met Meyer Viol spreekt over bouwmaterialen, merkt al snel zijn passie voor mergel. Het natuursteen uit Zuid-Limburg speelde ook een belangrijke rol bij De Keverberg.

"Mergel is een fantastisch materiaal," vertelt hij. "Het ademt, beschermt zichzelf en wordt eigenlijk alleen maar mooier met de jaren."

Zijn fascinatie gaat zo ver dat hij de groeves bezocht waar de steen wordt gewonnen. Volgens hem is juist die verbinding met de regio van grote waarde bij restauratieprojecten.

Verrassingen tijdens de bouw
Zoals bij veel restauraties bracht ook de herbouw van De Keverberg onverwachte ontdekkingen met zich mee. Tijdens de werkzaamheden werden onbekende kelders aangetroffen onder het terrein.

In plaats van die te verbergen, koos het ontwerpteam ervoor ze zichtbaar te maken met glazen platen in de binnenplaats. "Dat zijn de momenten waarop je verleden letterlijk terugvindt," aldus Meyer Viol.

Nog altijd trots
Ruim tien jaar na de opening kijkt de architect met tevredenheid terug op het project. Sterker nog: soms rijdt hij bewust een stukje om wanneer hij in de buurt van de Maas is.

"Dan ga ik toch even kijken of alles nog in orde is," zegt hij lachend. "Die zorg en liefde voor het gebouw zijn altijd gebleven."

Voor Meyer Viol is De Keverberg daarmee meer dan een restauratieproject geworden. Het is een plek waar verleden, heden en toekomst samenkomen – precies zoals hij het ooit voor ogen had.

 

Lees ook

edwin

Podcast

Architect van verleden én toekomst: Edwin Meyer Viol over de wedergeboorte van Kasteel De Keverberg

Wie vandaag Kasteel De Keverberg bezoekt, ziet een opvallende combinatie van eeuwenoude muren, glas en moderne architectuur. Achter die bijzondere herbouw staat architect Edwin Meyer Viol. In de podcast Gezichten achter de geschiedenis vertelt hij over de zoektocht naar de juiste vorm voor een kasteel dat ooit werd verwoest, maar nooit uit het collectieve geheugen verdween.

ae4987c3-359a-4d02-ac9a-1a08d6eb0608-43ba76d26aaf7b06c725861207bdeca2

Automobilist bekneld bij ongeval met twee auto's op Heldenseweg in Kessel

Op de Heldenseweg ter hoogte van de Heikampweg in Kessel heeft zaterdagmiddag rond 17.12 uur een verkeersongeval plaatsgevonden waarbij twee personenauto's betrokken zijn geraakt. Bij het incident raakte één van de bestuurders bekneld in het voertuig.

repaircafe

Ook Grashoek heeft nu een Repair Café

Grashoek heeft er een nieuwe ontmoetingsplek bij. Op woensdag 10 juni vond in gemeenschapshuis De Ankerplaats de eerste editie van het Repair Café Grashoek plaats. De belangstelling was direct groot en de vrijwilligers konden meteen aan de slag met een uiteenlopend aanbod aan reparaties.

Mantelzorg theater

Mantelzorgmiddag in theater zet ondersteuning voor mantelzorgers centraal

Mantelzorgers krijgen te maken met steeds complexere zorgtaken doordat mensen langer thuis blijven wonen. Daarom organiseert een initiatiefgroep, bestaande uit Brainact, dorpsontmoetingen Peel en Maas, zorgcoöperatie Peel en Maas, Vorkmeer, Oppe Koffie, KBO Peel en Maas en de gemeente, een mantelzorgmiddag in DOK6 op 23 juni.

pexels-heiko-ruth-53441229-7859953

Peel en Maas heeft relatief weinig loodgietersbedrijven

Wie in Peel en Maas een loodgieter nodig heeft voor een lekkage, verstopping of renovatie, moet mogelijk rekening houden met langere wachttijden. Uit onderzoek van Sanitairwinkel.nl blijkt dat het aantal loodgietersbedrijven in de gemeente relatief laag is. Met 10,4 loodgietersbedrijven per 10.000 huishoudens behoort Peel en Maas tot de Limburgse gemeenten waar het aanbod onder druk staat.

politie

Automobilist botst tegen bomen in Baarlo, politie houdt bestuurder aan

Een automobilist is in de nacht van vrijdag op zaterdag in Baarlo van de weg geraakt en tegen twee bomen gebotst. De bestuurder is door de politie meegenomen voor verder onderzoek.