gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Panningen, Netherlands
Terug

Boer uit Kessel aanwezig bij protest in Den Bosch: ‘Dit wanbeleid moet stoppen’

Boerenprotest Den Bosch 1_Giel Hermans

Boeren hebben zich verzameld voor het provinciehuis in Den Bosch.

Giel Hermans

Voor het Brabantse provinciehuis in Den Bosch hebben boeren zich vrijdagochtend verzameld om te demonstreren. Reden is dat de Provinciale Staten van Noord-Brabant de vergunningen van vijf pluimveehouders wil intrekken vanwege stikstof. Ook boer Giel Hermans uit Kessel is erbij. “De sfeer is goed en gemoedelijk.”

 | Aangepast op

De statenleden komen vrijdag speciaal terug van het zomerreces voor een debat over dit onderwerp. De kwestie zorgt voor veel onrust in de agrarische sector. Boerenorganisaties vinden dat boeren moeten kunnen vertrouwen op vergunningen die eerder volgens de regels zijn verleend.

Juridische strijd
De discussie speelt al sinds 2023. Milieuorganisaties vroegen de provincie toen om vergunningen van enkele grote stikstofuitstoters in te trekken. Aanvankelijk wees de provincie dat verzoek af, omdat de boeren volgens het provinciebestuur aan de geldende regels voldeden.

Later oordeelde de rechter dat de provincie meer moet doen om Natura 2000-gebieden tegen stikstof te beschermen. Daarbij kreeg de provincie de opdracht om samen met de betrokken boeren en milieuorganisaties te zoeken naar een oplossing die leidt tot een blijvende en flinke vermindering van de stikstofneerslag.

Plannen van boeren
De vijf pluimveehouders dienden eind vorig jaar plannen in om hun uitstoot fors te verlagen. Volgens hun adviseurs zouden de maatregelen leiden tot een afname van de stikstofuitstoot van 50 tot 85 procent. De provincie vond deze plannen echter onvoldoende om de natuur voldoende te beschermen. Daarom besloot het provinciebestuur vorige maand alsnog de vergunningen in te trekken.

Boerenorganisaties zijn het niet eens met dat besluit. Zij vrezen dat meer boerenbedrijven met hetzelfde probleem te maken krijgen als vergunningen kunnen worden ingetrokken terwijl ondernemers volgens de regels werken.

"Als die bloed ruiken, weet je nooit waartoe die in staat zijn."

‘Wanbeleid’
Dat vreest ook Giel Hermans uit Kessel. De agrarische ondernemer is vrijdag in alle vroegte met zijn tractor naar Den Bosch vertrokken, en naast hem nog een tiental andere tractoren uit Peel en Maas. “We zijn hier vooral om onze collega’s te steunen en om ervoor te zorgen dat dit wanbeleid stopt,” zegt Hermans tegen Omroep P&M nadat hij een rustig plekje in het provinciehuis heeft opgezocht.

Volgens Hermans is er een gevaar dat dit beleid overslaat op andere provincies en dus mogelijk ook Limburg. “Het kan niet zo zijn dat de politiek onherroepelijk vergunningen intrekt,” reageert hij op het Brabantse provinciebesluit om dat in deze kwestie wel te doen. Tegelijkertijd vindt hij dat milieuorganisaties als Mobilisation for the Environment (MOB) en Vereniging Leefmilieu te veel invloed hebben. “Als die bloed ruiken, weet je nooit waartoe die in staat zijn. Ook dat moet gestopt worden.”

Boerenprotest Den Bosch 2_Giel Hermans Op het plein voor het provinciehuis volgen de boeren het debat van de Provinciale Staten. © Giel Hermans

Honderden tractoren
De rit van Kessel naar Den Bosch verliep volgens Hermans ‘perfect en zonder problemen.’ Dat geldt ook voor de sfeer bij het provinciehuis, ziet hij. “Het gaat hier allemaal goed en gemoedelijk. Ik denk dat er tussen de 300 en 500 tractoren zijn, maar misschien wel meer. En we zijn nog niet compleet, want sommige staan nog vast op de snelweg.”

Daarnaast kunnen veel veehouders niet weg bij hun bedrijf, omdat de dieren vanwege de hitte binnen moeten blijven. “Maar die komen nog wel als de uitkomst van het debat negatief uitvalt,” verwacht Hermans.

Bossche bol
Zij die er wel zijn, wachten tot het debat van de Provinciale Staten voorbij is. Dat zal waarschijnlijk rond 13.00 uur zijn, aldus Hermans. “We kunnen hier niet weg, er is geen doorkomen aan. Misschien eten we straks nog een Bossche bol voordat we terugrijden naar Peel en Maas,” lacht hij.

Boerenprotest Den Bosch 3_Giel Hermans Om 6.00 uur vertrok Giel Hermans met zijn tractor naar Den Bosch. © Giel Hermans

Lees ook

12-11 IVNLimburg De Peel

Agenda

IVN Helden - Natuurfilms Limburg en Brabant

IVN Helden presenteert 2 films van Cor Speek over de natuur in Limburg en Brabant.

42e6d891-0797-4d5e-bd55-8aff64c0daf9

Kunstwerk van Roermondse kunstenaar krijgt plek bij vernieuwde Statenzaal in Maastricht

Een kunstwerk van kunstenaar Daniël Heynen uit Roermond heeft een centrale plek gekregen bij de vernieuwde Statenzaal in het Gouvernement in Maastricht. Het kunstwerk, dat volledig uit spiegels bestaat, moet bezoekers en Statenleden uitnodigen tot zelfreflectie en het bekijken van andere perspectieven.

Weekend

Agenda

De uittips voor dit weekend

Het is alweer weekend en zoals elke week staan hier de bij de redactie bekende activiteiten op een rij.

Dani Reijnders

Dani vertelt over geweld binnen haar relatie: 'Mijn wereld werd steeds kleiner'

De 28-jarige Dani Reijnders uit Helden vertelt voor het eerst openlijk over het geweld en de manipulatie die zij tijdens haar relatie van ruim tien jaar heeft meegemaakt. Wat begon als een verliefdheid, veranderde langzaam in een ongezonde relatie waarin ze steeds meer van zichzelf verloor. Met haar verhaal wil ze aandacht vragen voor geweld tegen vrouwen en anderen helpen om signalen eerder te herkennen.

Koncurrent vol liefde

De Koncurrent nodigt wekelijks gezin uit voor gratis etentje

Restaurant De Koncurrent in Panningen nodigt in oktober, november en december iedere maandag een gezin uit om gratis te komen eten. Met de actie, genaamd ‘Koncurrent Vol Liefde’, wil het restaurant gezinnen die het financieel moeilijk hebben, of een steuntje in de rug kunnen gebruiken een ontspannen avond samen bieden.

Sportveld MVC'19

MVC’19 begint eind november met aanleg nieuw kunstgrasveld

Voetbalclub MVC’19 begint op 30 november met de aanleg van een nieuw kunstgrasveld op sportpark 3-Sprong in Maasbree. De werkzaamheden moeten in de eerste week van maart 2027 zijn afgerond. De voetbalclub heeft daarover afspraken gemaakt met de gemeente Peel en Maas.