gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Panningen, Netherlands
Terug

Dwars Door Limburg: in zijn bijzondere tuin laat André natuur, voedsel en dieren samenkomen

Dwars door Limburg ecologische tuin

Wat ooit een kale vlakte was waar twee pony’s en enkele schapen rondliepen, is inmiddels veranderd in een groene, ecologische tuin vol bloemen, fruit, groenten en dieren. André bouwde zijn terrein van ruim een hectare stap voor stap om tot een plek waar natuur en voedselproductie zoveel mogelijk hand in hand gaan. Ingrid nam een kijkje in de bijzondere tuin in Sevenum.

 | Aangepast op

Het maken van een nieuwe tuin

Toen André en zijn gezin op de plek kwamen wonen, was er van de huidige tuin nog weinig te zien. “Het was één grote kale vlakte”, vertelt hij. Vanuit die uitgangssituatie begon het gezin te tekenen en plannen te maken. Vervolgens werd de tuin stukje voor stukje aangelegd.

Klein ecologisch systeem

Aan de voorkant ligt de nadruk vooral op bloemen en een prettige plek om te verblijven. Verder naar achteren verandert het karakter van het terrein. Daar probeert André een klein ecologisch systeem te creëren waarin planten, dieren en voedselproductie elkaar aanvullen.

Zo is er een laan met appel- en perenbomen aangeplant en groeien er verschillende soorten bessen. Ook legde het gezin een zogenoemd microbos van ongeveer 200 vierkante meter aan. Dat heeft een duidelijke functie. Het omliggende Grootveld is grotendeels open en vlak, waardoor dieren weinig plekken hebben om te schuilen.


“Omdat het allemaal vlak is, kan geen beestje zich verstoppen”, legt André uit. Het kleine bos biedt daarom beschutting aan onder meer vogels en insecten.

Ruimte voor planten en dieren

In totaal heeft het gezin iets meer dan een hectare grond in gebruik. Daarbij haalt André inspiratie uit de kleinschalige, gemengde boerderijen van vroeger. Die hadden bijvoorbeeld een koe, een varken en een moestuin. Op het terrein in Sevenum probeert het gezin daar op een eigentijdse manier elementen van terug te brengen.

Er lopen eigen varkens en kippen rond en er is een grote vijver aangelegd waarin ook gezwommen kan worden. “Water is leven”, zegt André. Verspreid over het terrein zijn zo verschillende plekken ontstaan waar planten en dieren de ruimte krijgen.

Tomaten en paddenstoelen

Natuurlijk wordt er ook volop geoogst. In de moestuin groeien onder andere verschillende soorten tomaten. Die worden dit jaar niet allemaal opgebonden, maar mogen grotendeels hun natuurlijke gang gaan. Dat levert zowel kleine, zoete tomaatjes als flinke exemplaren op.

Een bijzonder onderdeel van de tuin is de paddenstoelenteelt. Op een donkere plek worden shiitakes op houtstammen gekweekt. Dat vraagt volgens André wel enige voorbereiding en kennis. Niet iedere houtsoort is geschikt en de stammen moeten worden behandeld voordat de paddenstoelen kunnen groeien. Als alles goed gaat, kan er wekelijks een bakje shiitakes worden geoogst.

Van kaal naar veelzijdig

De rode draad door de tuin is het zoeken naar ecologisch evenwicht. In plaats van ieder insect of dier als ongewenst te beschouwen, probeert André verschillende soorten juist met elkaar te laten samenwerken. Wat voor de ene soort een vijand is, kan voor een andere soort juist nuttig zijn.


Zo is de voormalige kale vlakte in de loop der jaren veranderd in een veelzijdige plek waar bloemen, bomen, groenten, fruit, dieren, water en mensen samenkomen. Een tuin die niet alleen mooi moet zijn, maar waar ook volop leven én voedsel uit voortkomt.

 

Lees ook

Dwars door Limburg ecologische tuin

Dwars Door Limburg: in zijn bijzondere tuin laat André natuur, voedsel en dieren samenkomen

Wat ooit een kale vlakte was waar twee pony’s en enkele schapen rondliepen, is inmiddels veranderd in een groene, ecologische tuin vol bloemen, fruit, groenten en dieren. André bouwde zijn terrein van ruim een hectare stap voor stap om tot een plek waar natuur en voedselproductie zoveel mogelijk hand in hand gaan. Ingrid nam een kijkje in de bijzondere tuin in Sevenum.

Creatief

Welfare gaat verder als Crea Beringe

De Welfare gaat vanaf 24 augustus verder onder de naam Crea Beringe. De activiteit wordt dan ondergebracht bij Stichting Gemeenschapszorg Beringe. Voorheen viel de Welfare onder Seniorenvereniging Beringe.

partizanen_feat

Huub Stapel keert terug naar Partizanen in theaterspektakel

Huub Stapel gaat een hoofdrol spelen in het nieuwe theaterspektakel Partizanen. Ruim dertig jaar nadat de Tegelse acteur te zien was in de gelijknamige televisieserie, keert hij terug naar het verhaal van de Baarlose verzetsstrijders. De voorstelling is vanaf mei 2027 te zien in de Rodahal in Kerkrade.

Bevo Hc - Hurry-Up Silke Hermkens

Handbal

BEVO HC recht rug na ruime achterstand tegen Arnhemse promovendus

De handbalheren van HUMBY BEVO HC hebben zaterdag de derde wedstrijd in de Super Handball League gewonnen, maar eenvoudig ging dat niet. Op bezoek bij promovendus DFS Arnhem boekte de ploeg uit Panningen een 36-41-overwinning, daar waar het in de tweede helft nog tegen een achterstand van tien doelpunten aan keek.

Voetbal veld

Voetbal

Helden begint met zege, doelpuntenfestijn bij Reuver–Bevo

De competitie is begonnen met uiteenlopende resultaten. Helden boekte een overtuigende uitzege bij PEC’20, terwijl Reuver en Bevo het publiek trakteerden op acht doelpunten. Ook HBSV kende met een ruime overwinning op Baarlo een uitstekende start.

26-9COA Open azc dag 2026 Fotos pers

Agenda

Landelijke Open AZC-dag

Op de Open AZC-dag zaterdag 26 september zetten veel asielzoekerscentra tussen 13.00 en 16.00 uur hun deuren open.