Panningen, Netherlands
Terug

Syrische kunstenaar Ossama exposeert voor het eerst in Nederland bij The ArtPoint

069b7351406c7adf86d7da48bab7a34f

De Syrische beeldend kunstenaar Ossama Dowen heeft dit weekend zijn eerste expositie in Nederland. Zijn werk is te zien in galerie The ArtPoint in Panningen. Voor Ossama is dit een bijzonder moment. Na jaren van oorlog, vluchten en stilte pakt hij zijn kunstenaarschap weer op.

 | Aangepast op
Op de vlucht
“Ik ben heel blij dat ik in Nederland ben,” zegt Ossama. “Het is een eer voor mij om in deze galerie te zijn. Het is een belangrijke kans.”

Ossama moest Syrië verlaten vanwege de oorlog. Twee jaar geleden kwam hij naar Nederland en woont sindsdien in Maasbree, op een opvanglocatie van het COA. Door alles wat hij heeft meegemaakt, lukte het lange tijd niet om creatief bezig te zijn. Hij zat veel op zijn kamer en had geen materialen om te schilderen.

Onder de indruk
De ommekeer kwam door Els Croughs, vrijwilliger bij het taalcafé in het asielzoekerscentrum. Tijdens een les vroeg zij Ossama naar zijn hobby’s. “Toen zei hij dat hij kunstenaar was,” vertelt Els. “Maar hij had niks. Geen verf, geen doek, helemaal niks. Hij zat op zijn kamertje en deed niets.” Els besloot in actie te komen. Ze ging naar een verfzaak, legde zijn verhaal uit en kreeg meteen een doos verf mee. “Zo is hij in beweging gekomen om te gaan schilderen,” zegt Els.

De samenstellers van The ArtPoint, Herma Gerritsen en Ans Houben, gingen kijken bij Ossama en waren meteen onder de indruk. “Je voelt het werk en je voelt de mens erachter. Dat vonden wij zo bijzonder dat we hem een podium wilden geven. En dat is gelukt,” aldus Ans.

Innerlijke gevoelens
In zijn schilderijen verwerkt Ossama zijn gevoelens en ervaringen. Hij gebruikt sterke kleuren en duidelijke contrasten. “Het is een verandering tussen groen en rood,” legt hij uit. “En ook de zilveren kleur, zoals bij Van Gogh. Dit werk gaat over de innerlijke gevoelens van de mens en over de zorgen die we in Syrië hebben.”

De expositie van Ossama Dowen opent dit weekend in The ArtPoint in Panningen. Naast hem exposeren nog vier andere kunstenaars. De galerie is geopend op woensdag, vrijdag en zaterdag.

Lees ook

hans reijnders32

Jarige Hans Reijnders (80) geëerd met expositie van zijn cursisten in Baarlo

De Venlose beeldhouwer Hans Reijnders is 80 jaar geworden. Zijn cursisten grepen die bijzondere verjaardag aan om hun leermeester in het zonnetje te zetten. Met een feest én een expositie van werken van 33 cursisten eren ze de kunstenaar die hen al jarenlang inspireert.

4-9RondjeKunstBaarlo

Baarlo Kreatief viert 30-jarig jubileum in 2026

Baarlo Kreatief bestaat in 2026 dertig jaar. De vereniging brengt sinds 1995 creatieve inwoners van Baarlo samen en kijkt komend jaar terug op drie decennia vol kunst, workshops, exposities en bijzondere projecten.

schutteirj kessel

Voortbestaan schutterij St. Hubertus Kessel in gevaar

Schutterij St. Hubertus doet een dringende oproep aan de inwoners van Kessel en Kessel-Eik. Door een nijpend tekort aan leden staat het voortbestaan van de vereniging op het spel. Het traditionele koningsschieten, dat gepland stond voor 29 augustus, is inmiddels afgelast.

chenell taylor

Chenell Taylor uit Panningen wint wereldtitel Mrs Tourism World

Chenell Taylor uit Panningen heeft de internationale titel Mrs Tourism World 2026 gewonnen. Tijdens de verkiezing vertegenwoordigde de 33-jarige Nederland. Op sociale media reageert ze geëmotioneerd op haar overwinning.

Weekend

Agenda

De uittips voor dit weekend

Het is alweer weekend en zoals elke week staan hier de bij de redactie bekende activiteiten op een rij.

Joris Rietveld

Van kungfu-training naar mentale gevangenis: Joris doet zijn verhaal over sekte

Wat begint met een interesse in kungfu, groeit langzaam uit tot een wereld van angst, afhankelijkheid en geweld. Joris Rietveld doet in een boek zijn verhaal over de groep rond de inmiddels veroordeelde kungfuleraar René L., die jarenlang actief was in Kessel. “Je stapt niet in een sekte. Je raakt in een dynamiek die steeds toxischer wordt.”