Panningen, Netherlands
Terug

Uitbreiding bedrijventerreinen Peel en Maas onder druk door vol stroomnet

Stroom net stock

Stockfoto.

De gemeente Peel en Maas wil de bedrijventerreinen De Schor in Maasbree, De Wielen in Meijel en het industrieterrein in Panningen uitbreiden. Dat blijkt lastig, omdat het elektriciteitsnet in de regio overvol is. Door deze zogeheten netcongestie kunnen nieuwe bedrijven of uitbreidingen die veel stroom nodig hebben waarschijnlijk pas na 2030 een grote stroomaansluiting krijgen.

 | Aangepast op

Om toch te kijken wat er wel mogelijk is, heeft de gemeente een onderzoek laten uitvoeren: de Potentiescan Smart Energy Hubs. In dit onderzoek is bekeken hoe bedrijven op de nieuwe terreinen op een andere manier van energie kunnen worden voorzien.

Drie richtingen
Uit de scan komen drie mogelijke richtingen naar voren. De eerste optie is dat bedrijven een kleine stroomaansluiting krijgen, vergelijkbaar met een zware huishoudelijke aansluiting. Dit is technisch het meest haalbaar, maar betekent wel dat bedrijven alleen lichte werkzaamheden kunnen uitvoeren en weinig ruimte hebben om te groeien.

Een tweede mogelijkheid is dat bedrijven samen energie delen op het bedrijventerrein. Daarbij komt het hele terrein achter één gezamenlijke aansluiting te liggen en wordt energie verdeeld, aangevuld met bijvoorbeeld zonnepanelen en batterijen. Deze oplossing biedt meer flexibiliteit en zekerheid, maar vraagt om goede samenwerking tussen bedrijven en een actieve rol van de gemeente.

De derde optie is dat bedrijven afspraken maken over hun stroomgebruik. Zij houden hun eigen aansluiting, maar stemmen het gebruik onderling af. Dit werkt vooral goed als bedrijven op verschillende momenten stroom nodig hebben, bijvoorbeeld overdag of ’s nachts.

Mogelijkheden
De kansen verschillen per locatie. In Maasbree zijn er goede mogelijkheden voor een gezamenlijke energieoplossing, mede door mogelijkheden voor een duurzame energieopwek in de omgeving. Ook is er ruimte voor de ontwikkeling van een laadplein voor vrachtverkeer.

In Meijel zijn de mogelijkheden beperkter en zijn kleine stroomaansluitingen voorlopig de meest realistische optie. Wel onderzoekt de gemeente of warmte uit de rioolwaterzuivering gebruikt kan worden, zodat bedrijven minder elektriciteit nodig hebben. In Panningen zijn er mogelijkheden om samen te werken met glastuinbouwbedrijven en een mogelijke aansluiting op een toekomstig gezamenlijk energiesysteem.

Uitkomsten
De gemeente gebruikt de uitkomsten van het onderzoek om vervolgstappen te bepalen. In de komende periode worden de resultaten verder uitgewerkt en voorgelegd aan het college van burgemeester en wethouders.

Lees ook

edwin

Podcast

Architect van verleden én toekomst: Edwin Meyer Viol over de wedergeboorte van Kasteel De Keverberg

Wie vandaag Kasteel De Keverberg bezoekt, ziet een opvallende combinatie van eeuwenoude muren, glas en moderne architectuur. Achter die bijzondere herbouw staat architect Edwin Meyer Viol. In de podcast Gezichten achter de geschiedenis vertelt hij over de zoektocht naar de juiste vorm voor een kasteel dat ooit werd verwoest, maar nooit uit het collectieve geheugen verdween.

ae4987c3-359a-4d02-ac9a-1a08d6eb0608-43ba76d26aaf7b06c725861207bdeca2

Automobilist bekneld bij ongeval met twee auto's op Heldenseweg in Kessel

Op de Heldenseweg ter hoogte van de Heikampweg in Kessel heeft zaterdagmiddag rond 17.12 uur een verkeersongeval plaatsgevonden waarbij twee personenauto's betrokken zijn geraakt. Bij het incident raakte één van de bestuurders bekneld in het voertuig.

repaircafe

Ook Grashoek heeft nu een Repair Café

Grashoek heeft er een nieuwe ontmoetingsplek bij. Op woensdag 10 juni vond in gemeenschapshuis De Ankerplaats de eerste editie van het Repair Café Grashoek plaats. De belangstelling was direct groot en de vrijwilligers konden meteen aan de slag met een uiteenlopend aanbod aan reparaties.

Mantelzorg theater

Mantelzorgmiddag in theater zet ondersteuning voor mantelzorgers centraal

Mantelzorgers krijgen te maken met steeds complexere zorgtaken doordat mensen langer thuis blijven wonen. Daarom organiseert een initiatiefgroep, bestaande uit Brainact, dorpsontmoetingen Peel en Maas, zorgcoöperatie Peel en Maas, Vorkmeer, Oppe Koffie, KBO Peel en Maas en de gemeente, een mantelzorgmiddag in DOK6 op 23 juni.

pexels-heiko-ruth-53441229-7859953

Peel en Maas heeft relatief weinig loodgietersbedrijven

Wie in Peel en Maas een loodgieter nodig heeft voor een lekkage, verstopping of renovatie, moet mogelijk rekening houden met langere wachttijden. Uit onderzoek van Sanitairwinkel.nl blijkt dat het aantal loodgietersbedrijven in de gemeente relatief laag is. Met 10,4 loodgietersbedrijven per 10.000 huishoudens behoort Peel en Maas tot de Limburgse gemeenten waar het aanbod onder druk staat.

politie

Automobilist botst tegen bomen in Baarlo, politie houdt bestuurder aan

Een automobilist is in de nacht van vrijdag op zaterdag in Baarlo van de weg geraakt en tegen twee bomen gebotst. De bestuurder is door de politie meegenomen voor verder onderzoek.