Werken met ouderenAl sinds jonge leeftijd werkt Anna-Vienna met ouderen. “Ik ben een van mijn opa’s en oma’s heel jong verloren. Toen had ik eigenlijk al het idee dat het leuk zou zijn om allemaal bonusopa’s en -oma’s te hebben,” vertelt ze. Op haar veertiende begon Anna-Vienna als vrijwilliger in een zorginstelling. “Ik ben eigenlijk nooit meer uit de ouderenzorg gegaan. Ik ben altijd met ouderen blijven werken.”
Het idee voor Oude Bekenden ontstond toen Anna-Vienna werkte met ouderen met dementie. “Ik merkte dat er echt spellen misten die hen bereikten,” legt ze uit. “De meeste spellen gaan over winnen en regels volgen. Mijn spel gaat daar totaal niet om. Mijn spel kent geen verliezers, alleen winnaars.”
Herkenning
Het spel draait om bekende namen van vroeger, zoals bekende personen, tv-programma’s of figuren. “Je zag echt herkenning bij namen als André van Duin. Je zag mensen denken: oh ja, die ken ik. Daardoor kwamen er gesprekken op gang,” zegt Anna-Vienna.
Oude Bekenden kan op drie manieren worden gespeeld. Op de voorkant van een kaartje staat een categorie en een bekende naam. “De spelleider kan kiezen of je het eerste of het laatste deel van de naam laat raden. Dan krijg je bijvoorbeeld: André van… Duin.” Een andere manier is het delen van herinneringen. “Dan vraag je: waar kent u Mies Bouwman van? Keek u vroeger vaak naar haar? Wat vond uw familie ervan?” De derde manier is raden om wie of wat het gaat met een korte tekst op de achterkant van het kaartje.
Belgische variant
Inmiddels is het spel het hele land doorgegaan en het trekt zelfs de aandacht over de grens. “Ik heb al mensen uit België gesproken,” vertelt Anna-Vienna trots. “Zij vinden het jammer dat er vooral bekende Nederlanders in staan en vroegen of er ook een Belgische variant kan komen.” Het inspireert haar voor de toekomst. “Ik heb zeker nog heel veel plannen in mijn hoofd.”