Panningen, Netherlands

Column: Van Intensieve landbouw naar extensieve landbouw

Nederland staat al lange tijd op slot door onze stikstof problemen en ook ons water is vervuild en voldoet niet aan de eisen. Eén van de oorzaken van deze problemen is onze intensieve landbouw. Jarenlang is er een sterke groei van dieraantallen geweest.
De redactie | 14 januari 2026 08:40 | Aangepast op 14 januari 2026 08:40
Kijk eens naar de steeds grootschaliger houderijen van varkens, kippen en melkvee. Bij elke innovatie met luchtwassers en andere amoniakreducerende technieken moesten de investeringen goed gemaakt worden door uitbreidingen van stallen en dieraantallen. Later bleek vaak dat de innovatieve ontwikkelingen niet deden wat ze beloofd hadden. Maar de uitstoot was er.

Deze ontwikkelingen moeten stoppen. Momenteel worden veel agrarische bedrijven opgekocht om de uitstoot te stoppen. Maar niet de hele landbouw moet en kan gestopt worden. Wij moeten terug naar andere vormen van landbouw. Wij pleiten voor een extensievere aan pak. Melkveebedrijven moeten meer ruimte krijgen en tegelijkertijd moeten ze een goed bedrijfsresultaat kunnen halen niet met meer, maar met minder dieren. Ze moeten meer weidegronden krijgen waarop de koeien kunnen grazen. Zeker rond de Peel zou dit een goede aanpak zijn om de bedrijven die er nog zijn ook een toekomst te bieden. Als dit betekent dat wij als overheid hierin moeten investeren dan vinden wij dat wij dat moeten doen. Wij moeten deze agrariërs helpen een goede toekomst te krijgen. Dat kan door agrariërs te belonen voor het verbeteren en het in stand houden van vruchtbare gronden, schoon water en frisse lucht. Als consument zullen wij ook wat extra moeten betalen voor natuurvriendelijk geproduceerd voedsel. Want iedereen wordt hiermee geholpen.

Dit geldt ook voor varkenshouderijen. Wij willen meer steun geven aan de ontwikkeling naar ruimer opgezette bedrijven waar dier- en milieuvriendelijk gewerkt kan worden. Met minder dieren kunnen wij ook hier ons steentje bijdragen aan een betere omgeving.

Voor ons als PvdA/GroenLinks moet deze koers de komende jaren centraal staan in het gemeentelijk beleid. Op weg naar een eerlijke en gezonde gemeenschap met levensgenot voor iedereen in een mooie, natuurlijke omgeving.

Frits Berben
Raadslid PvdA/GroenLinks

Omroep P&M plaatst columns van de politieke partijen. Deze column is ingezonden door de VVD.

Lees meer over:

Column|

Lees ook

Column: Lokale weerbaarheid vraagt meer dan goede bedoelingen

Tijdens de raadsvergadering van 16 december stelden Suzan Hermans en Karin Jacobs namens VVD Peel en...

Column: “Ieder een plek…”

Yusuf en Maryam zijn een beetje wanhopig onderhand. Behorende tot een minderheidsgroep zijn ze terna...

Column: ‘Het kan anders…’

Het is geen geheim, dat de fractie van de PvdA/GroenLinks anders kijkt naar de huidige landbouwmetho...

Column: 'GroenLinks/PvdA' wil extra geld voor woningbouw'

Het aantal woningzoekenden in onze gemeente is enorm. Woningzoekenden moeten vaak 7 jaar wachten voo...

Column: 'Niet te geloven dat dit nog kan!'

De laatste weken ben ik vele malen aangesproken door verontruste burgers met de vraag of het werkeli...

Column Het Bouwens: Hoe kunnen jongeren het beste worden betrokken bij de politiek?

Het betrekken van jongeren in de lokale politiek is cruciaal voor het verbeteren van onze gemeente. ...