Panningen, Netherlands

Verborgen erfgoed: duivenmelkers

De duivensport is sinds enkele jaren immaterieel erfgoed. Het is een sport die steeds minder wordt beoefend. Honderd jaar geleden was dat wel anders.
De redactie | 24 maart 2023 13:54 | Aangepast op 24 maart 2023 13:54
Duiven worden honderden kilometers verderop losgelaten en vervolgens moeten ze zo snel mogelijk terug naar huis vliegen.

Verboden
Het houden van duiven is voor burgers lange tijd verboden, maar hier komt verandering in rond het jaar 1800. Niet veel later ontstaat in België de duivensport, een hobby waarbij duiven zo snel mogelijk een bepaalde afstand moeten afleggen. De duif die als eerste terug is in de eigen til, wint de wedstrijd. De duivensport gaat al vlug over de Belgische landsgrenzen en wordt populair in heel Europa, waaronder in Nederland. De hobby groeit en groeit, totdat de Tweede Wereldoorlog begint. De Duitse bezetter verbiedt het houden van duiven, omdat zij bang zijn dat hiermee geheime boodschappen overgebracht kunnen worden. Het verbod wordt overigens lang niet door alle duivenhouders serieus genomen. Zij gaan door met het verzorgen van hun diertjes, al moeten zij dit nu wel stiekem doen.

Populair
Na de Tweede Wereldoorlog vinden veel Nederlanders hun heil in de duivensport. Bijna iedereen in de volksbuurten heeft duiven, waardoor er op een bepaald punt wel 100.000 beoefenaars van de hobby zijn.

Schuurtje
Lizette bezoekt duivenmelker Eric uit Helden, die de hobby van zijn vader overnam. Net op tijd, want anders had het schuurtje waar de duiven nu verblijven, een andere invulling gekregen.

Meest gelezen

Fietser ten val in Panningen

Peter Franssen | 5 jun 2023 17:52

Bestuurder ramt lantaarnpaal en belandt in berm

De redactie | 3 jun 2023 20:48

Politie houdt Panningenaar aan

Bart Nelissen | De redactie | 8 jun 2023 10:31

Brand in bos Koningslust na klapband vrachtwagen

De redactie | 8 jun 2023 17:11

Het geheim van de Pleisterplaats? "De gehaktballen"

Peter Franssen | 6 jun 2023 13:47

Lees ook

Dwars Door Limburg: Tuinieren, muziek en theatertips

Elke week bespreken we lifestyle en cultuur met onze experts in Dwars Door Limburg.

Badmode, Oekraïne en boeken

In Dwars Door Limburg bespreken experts wekelijks het laatste nieuws op het gebied van mode, lifesty...

Dwars Door Limburg: een jaar lang niets kopen

Een jaar lang niets kopen? Ine Jacobs doet het en vertelt erover in een nieuwe uitzending van Dwars ...

Dwars Door Limburg: Minicollege Kunst & Politiek

In de aflevering van Dwars Door Limburg van deze week geeft Hanneke een minicollege over kunst en po...

Terugkijken: Muzikale projecten in Dwars Door Limburg

In Dwars Door Limburg zijn deze week Hans, Bregje en Jacqueline te gast. Ze hebben het over muzikale...

Dwars Door Limburg over lingerie en boeken

Wat zijn de trends op het gebied van ondergoed voor dames en heren? Nathalja zoekt het uit in een ni...