Locatie: Museum De Locht in Melderslo. Vanaf 19.00 uur ben je welkom en om 19.25 uur begint de avond. Deze duurt tot ongeveer 21.30 uur.
De inleiding wordt gehouden door Toon Wassenberg. Hij gaat in op de oplossingsrichtingen en 5 stellingen lanceren, waarop een aantal panelleden zullen reageren. Het panel bestaat uit Theo Coumans (LLTB Limburg), Andrea Bakker (Natuur en Milieufederatie Limburg) en Wim van Opbergen (Werkgroep Behoud De Peel). Ze gaan met elkaar in gesprek over de concrete uitvoering en welke haken en ogen daaraan zitten én hoe ook die overwonnen kunnen worden.
Toon is zelf akkerbouwer geweest, heeft gewerkt bij het Productschap voor Vee en Vlees, was vervolgens directielid van de Veecentrale NCB en daarna ondernemer in de internationale varkenshandel. In 2025 is hij gestart als extern PhD WUR - analyse overheidsbeleid en industrialisatie varkenssector in Nederland, België, Frankrijk en Denemarken.
De bijeenkomst van 22 oktober is een vervolg op een eerdere bijeenkomst in oktober 2023, ook in Museum De Locht. Die bijeenkomst stond in het teken van een onderzoeksrapport van de werkgroep. In het rapport stonden verslagen van gesprekken met onder anderen boeren in Noord-Limburg over de stikstofproblematiek en welke oplossingen voor de stikstofproblematiek mogelijk zijn.Inmiddels zijn diverse andere oplossingsrichtingen ontwikkeld om het stikstofoverschot aan te pakken. Eén van die oplossingsrichtingen is beschreven in het plan van LTO, de jonge boeren (NAJK), de VNG (vereniging van gemeenten in Nederland) en het IPO (samenwerkingsorgaan provincies in Nederland) dat onlangs gepresenteerd is. Ook emeritus hoogleraar Jan Douwe van der Ploeg (Wageningen Universiteit) biedt in zijn boek ‘Gesloten vanwege stikstof’ een oplossing. De kern van diens oplossing: Stel een norm vast voor de toegestane uitstoot van stikstof, leg dat vast in een contract met boeren(collectieven) en handhaaf de uitvoering van het contract.