Panningen, Netherlands

Leerlingen Bouwens brengen hun stem uit bij schoolverkiezingen

Wat als jongeren al mochten stemmen bij de Tweede Kamerverkiezingen? Die vraag staat deze week centraal op het Bouwens in Panningen. In aanloop naar de landelijke verkiezingen nemen leerlingen daar deel aan de schoolverkiezingen, een initiatief van ProDemos dat jongeren spelenderwijs laat kennismaken met de democratie.
De redactie | 22 oktober 2025 09:00 | Aangepast op 22 oktober 2025 09:00
Dinsdag en woensdag brengen zo’n 650 leerlingen vanaf leerjaar drie hun stem uit in een speciaal ingericht stembureau op school. “Veel leerlingen vinden het leuk om te stemmen,” vertelt een van de deelnemers. “Ik vind het goed dat we dit op jonge leeftijd leren, zodat we later beter weten hoe politiek werkt.”
In de klas maken de leerlingen vooraf kennis met verschillende partijen via de Stemwijzer of het Kieskompas. Zo ontdekken ze welke thema’s ze belangrijk vinden en welke partijen daarbij passen.

Verrassend
Docenten merken dat de uitkomsten vaak verrassend zijn. “Sommige leerlingen denken bijvoorbeeld dat ze bij een bepaalde partij horen, maar zien dan dat ook heel andere partijen goed aansluiten bij hun standpunten,” zegt docent maatschappijleer Elke Verboeket. “Dat levert mooie gesprekken op over politiek en maatschappelijke thema’s.”

Honderden scholen
De landelijke schoolverkiezingen worden op honderden scholen georganiseerd. De stemmen van alle deelnemende scholen worden landelijk opgeteld, zodat te zien is hoe de Nederlandse jeugd zou stemmen als zij al kiesgerechtigd was.

De uitslag van de verkiezing op het Bouwens wordt volgende week bekendgemaakt.

Lees ook

Nieuwe afspraken voor veiligheid scholen in Peel en Maas

Het Bouwens, Buurtcollege Maas en Peel, politie basisteam Horst Peel en Maas en de gemeente Peel en ...

Junior Hangout in Panningen weer van start met gratis muzieklessen

In Panningen is de Junior Hangout op het Bouwens van der Boijecollege weer van start gegaan. Elke vr...

Jubileumboek Bouwens van der Boijecollege verschijnt in december

In het schooljaar 1974-1975 startte het Bouwens van der Boijecollege met minder dan honderd leerling...

Het Bouwens en de Bibliotheek Maas en Peel bekrachtigen samenwerking

Het Bouwens en de Bibliotheek Maas en Peel hebben hun samenwerking officieel bekrachtigd. Vanaf dit ...

Het Bouwens presenteert ambities voor komende jaren met nieuw schoolplan

Nieuwe ambities, verbeteren en blijven inzetten op wat goed gaat. Het Bouwens presenteerde gisteren ...

Hoog slagingspercentage op Het Bouwens in Panningen

Bij Het Bouwens in Panningen is 97 procent van de eindexamenkandidaten geslaagd. In totaal deden 285...