gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Panningen, Netherlands
Terug

Hoe Heldense penvriendschap kreeg met Engelse soldaat

1854380264807f53bd86c8040b930a96

In de serie van 80-jaar bevrijding vertelt Piet Gommans dit keer een verhaal over een Heldense vrouw die een penvriendschap kreeg met een Engelse soldaat.

 | Aangepast op
Op 23 november arriveerden Engelse soldaten. Zij namen hun intrek in gebouwen zoals de zuivelfabriek Sint Lambertus en de boerenbond in Helden. Onder hen bevond zich John Prebble, een journalist en schrijver uit Londen, die tijdelijk in Helden verbleef. De lokale bevolking beleefde een mengeling van vreugde en verdriet; terwijl de bevrijding een moment van opluchting bracht, lieten de Engelse soldaten een behoorlijke chaos achter in de huizen waar ze verbleven.

Elly
Elly, een 11-jarig meisje, vertelde later dat ze de komst van de Engelsen nooit zou vergeten. Haar ontmoeting met John Prebble groeide uit tot een levenslange vriendschap. Prebble beschreef haar in een van zijn eerste boeken als een tenger meisje met vlechten, waarmee hij het beeld van hun bijzondere band vereeuwigde. Een hoogtepunt was het grote kinderfeest in de sigarenfabriek, waar de kinderen van Helden werden getrakteerd op lekkernijen en spel, georganiseerd door de soldaten. Elly herinnerde zich dit feest als een van de mooiste momenten uit haar jeugd.

Correspondent
Hoewel Prebble na de oorlog naar Londen terugkeerde, beloofde hij Elly te schrijven. Hun correspondentie, die onverwacht begon met een brief uit Engeland, duurde voort tot aan Prebble’s overlijden. Het was een bijzondere vriendschap die grotendeels verborgen bleef, maar later bekend werd als een ontroerend hoofdstuk in het verhaal van Helden tijdens de oorlog.

Lees meer over: