Panningen, Netherlands
Terug

Lokaal Peel en Maas kiest voor coalitie met PRO en VVD, CDA zwaar teleurgesteld

verkiezingsuitslag

Lokaal Peel en Maas wil een coalitie vormen met PRO Peel en Maas (voorheen PvdA/GroenLinks) en de VVD. Dat werd donderdagavond bekendgemaakt. Daarmee ontstaat een brede coalitie.

 | Aangepast op

Het CDA, de afgelopen acht jaar nog coalitiepartner,  valt buiten de boot. De keuze leidt tot teleurstelling en veel onbeantwoorde vragen bij deze partij.

Zorgvuldig proces volgens Lokaal
Namens Lokaal Peel en Maas lichtten Salvatore Cunsolo, Erik Janssen en Sanne Hermkens het proces toe. Volgens hen is de keuze het resultaat van verschillende gespreksrondes. Op 21 maart werd gesproken met alle vijf de partijen, gevolgd door een tweede ronde. 

In de dagen daarna zijn alle partijen geïnformeerd over de uitkomst. Dat het nieuws toch voortijdig in de media verscheen, betreurt Lokaal. “We hebben bewust iedereen vooraf geïnformeerd en open en constructieve gesprekken gevoerd,” aldus de partij.

Volgens Janssen was de verkiezingsuitslag slechts het vertrekpunt. “Het gaat niet alleen om zetels, maar om vertrouwen, samenwerking en de lange termijn. We hebben gekeken naar bestuurbaarheid, gezamenlijke visie, bestuurskracht en de manier van samenwerken.”

PRO en VVD ‘meest passend’
Op basis van dat afwegingskader kwamen PRO en VVD volgens Lokaal als meest passende partners naar voren. “Samen vormen zij naar ons beste inzicht een brede afspiegeling van Peel en Maas,” aldus de partij. Ze zien kansen om samen te werken aan belangrijke thema’s zoals leefbaarheid in de kernen en het buitengebied, woningbouw, duurzaamheid en een sterke lokale economie. Daarbij 
staat het belang van de inwoners van Peel en Maas centraal.

Over de andere partijen sprak Lokaal zich kort uit. Met het CDA is naar eigen zeggen prettig samengewerkt, maar op basis van het totaalplaatje is toch een andere keuze gemaakt. Ook met D66 waren de gesprekken goed, maar deze partij past volgens Lokaal minder bij het vervolg. Voor BBB zag Lokaal onvoldoende basis om verdere stappen te zetten.

Teleurstelling en kritiek vanuit CDA en D66
Met name het CDA reageerde fel en teleurgesteld. De partij begrijpt niet waarom zij geen deel meer uitmaakt van het college. “We krijgen een nietszeggend antwoord,” stelde Natasja Vaasen. “Als je zo’n keuze maakt, moet je ook kunnen uitleggen waarom.”

Ook werd kritiek geuit op het proces. Zo vroeg het CDA zich af waarom er geen onafhankelijke informateur is aangesteld. Lokaal gaf aan daar bewust niet voor te hebben gekozen, maar sluit niet uit dat daar in de toekomst anders naar gekeken wordt.

Daarnaast waren er vragen over mogelijke voorkennis en lekken naar de pers, onder meer over mogelijke wethouderskandidaten. Zowel Lokaal als PRO ontkenden dat er vooraf al afspraken waren gemaakt. “Dat is echt niet het geval,” reageerde Annigje Primowees namens PRO.

‘Je kunt niet met iedereen’
Op de vraag waarom het CDA buiten de coalitie valt, bleef Lokaal terughoudend. “Je kunt niet met iedereen een college vormen,” luidde het antwoord. Volgens de partij is er geen sprake van persoonlijke redenen, maar is de keuze gebaseerd op vooraf opgestelde criteria.

Die uitleg stelt het CDA echter niet gerust. De partij spreekt van een plotselinge koerswijziging en vindt dat gemaakte afspraken eenzijdig zijn losgelaten. 

Volgende stap
Met de keuze voor PRO en VVD start nu de volgende fase. Op korte termijn beginnen de inhoudelijke gesprekken tussen de beoogde coalitiepartners. Daarbij wil Lokaal ook input ophalen bij andere partijen, organisaties en de gemeenteraad. Een voorstel dat D66 had geopperd. “We doen een handreiking naar alle partijen om mee te denken,” aldus Sanne Hermkens. “Ook de raad wordt nadrukkelijk meegenomen in het vervolgproces.”

 

Lees ook

IMG_0609-412a2b463868355618f885d1e0f1cdb2

Auto botst tegen verkeerszuil op rotonde in Meijel

Op de rotonde van de Jan Truijenstraat met de N279 in Meijel is zaterdagavond een personenauto zwaar beschadigd geraakt bij een eenzijdig verkeersongeval. De bestuurder verloor door een nog onbekende oorzaak de macht over het stuur, waarna de auto tegen een verkeerszuil op de rotonde tot stilstand kwam.

pexels-adiardizulfansyah-32507863

Lunch Live drie weken lang vanaf Camping A la Playa

Het lunchprogramma Lunch Live verruilt de komende drie weken de vertrouwde studio voor Camping A la Playa. Vanaf maandag presenteren Omroep P&M en Omroep Horst aan de Maas de dagelijkse lunchshow vanaf de camping, waar de zomerse vakantiesfeer centraal staat.

7f61daf6-8264-300f-9cd1-109fbef0dc93

Huisarts uit Panningen deelt openhartig verhaal over ongeneeslijke longkanker

Wat begon met het ophoesten van bloed, veranderde het leven van de 40-jarige Marianneke Bout-Boertien uit Panningen in korte tijd volledig. De huisarts, moeder van drie jonge kinderen, kreeg begin dit jaar de diagnose uitgezaaide longkanker. Genezing is niet meer mogelijk.

foto val met 3 hoornaars (1)

Expert: meld nesten van Aziatische hoornaar, vooral bij drukbezochte plekken

De bestrijding van de Aziatische hoornaar in Peel en Maas heeft dit voorjaar naar schatting ruim 800 gevangen koninginnen opgeleverd. Nu de vangperiode voorbij is, verschuift de aandacht naar het opsporen van nesten. Daarbij zijn ook waarnemingen gedaan in de buurt van speeltuintjes, vertelt hoornaarexpert Bertha van den Brink.

kerk grashoek

Voormalig pastoor van Reuver en Grashoek Sjef Verdonschot (96) overleden

Emeritus-pastoor Sjef Verdonschot is op dinsdag 28 juli overleden in Haelen. Hij werd 96 jaar. In de gemeenten Beesel en Peel en Maas is hij vooral bekend als voormalig pastoor van de parochies in Reuver/Offenbeek en Grashoek, waar hij samen ruim 24 jaar actief was.

a4a3a54a-7105-42c4-aa4d-1938d73d001c

Imke Claessens uit Meijel wint WK-brons met Jong Oranje na zenuwslopende thriller

Imke Claessens heeft met Jong Oranje een bronzen medaille veroverd op het WK waterpolo voor meisjes onder 16 jaar. In een bloedstollende wedstrijd tegen Hongarije eindigde de reguliere speeltijd in 11-11. De beslissing viel vervolgens pas na strafworpen, waarin Nederland met 4-3 aan het langste eind trok.