Financiële keuzes
Financieel staat de gemeente er dus goed voor. Een deel van de raad wilde dat terugzien in lagere lasten. BBB stelde voor om de afvalstoffenheffing niet te verhogen en deze in 2026 gelijk te houden aan 2025. Ook vroeg de partij om de OZB-lasten te bevriezen. De VVD wilde huishoudens een eenmalige korting van 50 euro geven op de afvalstoffenheffing.
Het college en de coalitiepartijen wezen die voorstellen af. Volgens wethouder Nijssen zouden dergelijke maatregelen de begroting al in 2027 in de rode cijfers brengen. D66-raadslid El-Kader waarschuwde dat de genoemde kortingen als een boemerang zouden terugkomen. CDA-fractievoorzitter John Timmermans sprak zelfs van “Sinterklaaspolitiek”.
Woningbouw en leefomgeving
VVD en D66 vonden dat het college te weinig concrete acties opnam om de woningbouw te versnellen. Alle partijen dienden daarom een amendement in om extra stappen af te dwingen. In het aangenomen voorstel staat dat de gemeente tot en met 2035 minimaal 2.000 nieuwe woningen moet realiseren. PvdA/GroenLinks pleitte daarnaast voor meer betaalbare woningen: 40 procent sociale huur en meer ruimte voor wooncoöperaties. BBB wees juist op stagnatie in kleine kernen zoals Kessel-Eik.
Ook op het gebied van milieu en buitengebied liepen de meningen uiteen. PvdA/GroenLinks en D66 willen strengere regels voor het gebruik van bestrijdingsmiddelen en pleitten voor een bufferzone van minimaal 50 meter rondom woningen. BBB ziet meer in directe afspraken met agrariërs over stikstof en spuitzones, zonder te wachten op landelijke maatregelen.
SierteeltEen voorstel van de gemeenteraad om onderzoek te doen naar de impact van sierteelt op gezondheid en omgeving werd verworpen. Het amendement werd ingediend door Annigje Primowees (PvdA/GroenLinks) en Joyce Tielen (D66), vanwege zorgen over het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de lelieteelt, die volgens het RIVM en de Gezondheidsraad mogelijk schadelijk kunnen zijn voor de gezondheid.
Sociaal domein, veiligheid en dienstverlening
Binnen het sociaal domein wil de VVD dat de wachttijden voor specialistische jongerenzorg worden aangepakt. PvdA/GroenLinks stelde voor de inkomensgrens voor armoedebestrijding te verhogen, maar hield na een oproep van de wethouder vast aan de huidige norm van 120 procent.
BBB tegen
Uiteindelijk stemde een meerderheid van de raad in met de begroting. BBB bleef als enige partij tegen. “Wij kunnen niet uitleggen dat we de burger extra gaan belasten,” aldus fractievoorzitter Paul Sanders. Het was de laatste vergadering voor de verkiezingen in het Huis van de Gemeente. Omdat er twee zetels in de raad bijkomen na de verkiezingen, wordt de raadzaal de komende maanden verbouwd. De komende twee raadsvergaderingen vinden daarom plaats in DOK6.