Panningen, Netherlands
Terug

Peter Peeters over zijn vader als Indië-strijder

37318cd2c2f729cdf9951c51cd360e5c

In Studio P&M blikt Peter Peeters terug op het leven van zijn vader, een Indië-strijder die na de Tweede Wereldoorlog werd uitgezonden naar Nederlands-Indië. De impact van die periode op zijn vader en het gezin Peeters was immens. De verhalen die binnen de familie slechts sporadisch werden gedeeld, zijn een erfenis van een tijd waarin velen zwegen over wat ze hadden meegemaakt.

 | Aangepast op
De vader van Peter Peeters was nog een jonge man toen hij werd opgeroepen voor militaire dienst en uitgezonden naar Nederlands-Indië. Zoals vele anderen vertrok hij met het idee dat hij daar ‘orde en vrede’ moest brengen in de kolonie die streed voor onafhankelijkheid. De werkelijkheid bleek veel complexer. De gevechten tegen Indonesische onafhankelijkheidsstrijders, de onzekerheid en het tropische klimaat eisten hun tol op de jonge soldaten.
Volgens Peeters sprak zijn vader weinig over de gruwelen die hij had gezien en meegemaakt. "Het enige wat hij zei, was dat het een vuile oorlog was, waarin niemand echt wist wat goed of fout was," vertelt Peeters. "Hij had vrienden verloren, maar ook dingen moeten doen waar hij later mee worstelde."

De terugkeer naar Nederland
Toen de troepen in de jaren vijftig werden teruggehaald, kwamen veel veteranen terug in een land dat weinig begrip toonde voor hun ervaringen. Er was geen sprake van een heldenontvangst. In plaats daarvan was er schaamte en stilte. "Mijn vader had moeite om zijn plek te vinden," zegt Peeters. "Er was geen psychologische hulp of opvang, en dus stopte hij alles weg."

Die verdringing had zijn weerslag op het gezin. "Mijn vader kon soms heel gesloten en onbereikbaar zijn. Soms had hij nachtmerries, maar als we vroegen wat er was, wuifde hij het weg. Het was duidelijk dat hij het verleden niet onder ogen kon of wilde zien."

Erkenning en verwerking
Pas decennia later kwam er langzaam meer aandacht voor de veteranen van de Indonesische Onafhankelijkheidsoorlog. Toch bleef het voor Peeters’ vader moeilijk om over zijn ervaringen te praten. "Hij vond dat niemand het echt wilde horen. Als hij iets vertelde, was het vooral om duidelijk te maken dat oorlog alleen maar slachtoffers maakt, aan beide kanten."

De erkenning van veteranen en de openheid over het koloniale verleden in Nederland is nog altijd in ontwikkeling. Peeters hoopt dat er meer ruimte komt voor deze verhalen. "We moeten erkennen wat er gebeurd is, en niet alleen de geschiedenisboeken laten spreken, maar ook de mensen die erbij waren."
Met zijn eigen verhaal wil Peter Peeters bijdragen aan die erkenning. "Mijn vader heeft altijd zijn best gedaan om een goed leven op te bouwen, ondanks wat hij had meegemaakt. Hij was een man die leed in stilte, maar zijn ervaringen mogen niet vergeten worden."

Boek
Zijn verhaal staat in het boek ‘43 Meijelsen in de Gordel van Smaragd 1946-1950’. In het boek beschrijft Jos Pouls het wel en wee in de tropen van 43 gewone Meijelse jongens, waarvan de meesten verplicht naar Indië werden gestuurd. 
3ddcc49dad4ac50835423e0bf08fdb49

Lees ook

23-6IVNAkkerhommel

Agenda

IVN Helden e.o. Presentatie over bijen, wespen en hommels

IVN Helden houdt een presentatie over bijen, wespen en hommels op dinsdag 23 juni om 19.30 uur in het IVN-gebouw, Aan de Koeberg 11 in Helden.

21-6ParkhofSwalmen

Agenda

Open Dag Parkhof Swalmen

Parkhof Swalmen aan de Beeselseweg 6 te Swalmen is weer open op zondag 21 en zondag 28 juni tussen 11.00 en 17.00 uur.

savelbergrun

Savelbergrun viert 25-jarig jubileum met tientallen zijspannen en honderden glimlachen

Het geluid van ronkende motoren galmde zaterdag door Peel en Maas tijdens de 25e editie van de Savelbergrun. Zo'n zeventig zijspannen trokken eropuit met bewoners van Savelberg, terwijl langs de route familieleden, vrijwilligers en inwoners klaarstonden om de deelnemers enthousiast toe te zwaaien.

roy vriens

Roy Vriens Nederlands kampioen op marimba

Roy Vriens uit Meijel heeft zaterdag de titel Nederlands kampioen veroverd tijdens de Nederlandse Kampioenschappen voor Solisten en Kleine Ensembles in Maarheeze. De slagwerker van harmonie Meijel behaalde met zijn marimba-optreden 95 punten en eindigde daarmee als beste in de eerste divisie.

Brandweer ai

Woningbrand aan Bokshout in Baarlo

In een woning aan de Bokshout in Baarlo is zaterdagavond rond 23.00 uur brand uitgebroken. De brandweer werd met spoed gealarmeerd om het vuur te bestrijden. Over de oorzaak van de brand is op dit moment nog niets bekend.

meeuwsi

Na bijna 60 jaar valt doek voor Meeuwis in Meijel

Een begrip in Meijel verdwijnt uit het straatbeeld. Meeuwis Schoenen-Mode-Sport sluit na bijna zestig jaar definitief de deuren. Het familiebedrijf maakte bekend dat op dinsdag 16 juni de opheffingsverkoop van start gaat.