gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Panningen, Netherlands
Terug

Podcast: Dorpsondersteuners zijn de verbindende schakel in Egchel en Koningslust

erf

Een helpende hand in de tuin, vervoer naar het ziekenhuis of simpelweg iemand die meegaat voor een kop koffie. In kleine dorpen worden veel problemen onderling opgelost. Dorpsondersteuners spelen daarbij een belangrijke verbindende rol. “Mensen helpen anderen graag, maar vinden het soms moeilijk om zelf hulp te vragen.”

Dorpsondersteuners Jacqueline Janssen uit Koningslust en Dana van de Rieth uit Egchel vertellen in de podcast over de dorpen samen met Lies Gommans-Peeters, seniorenadviseur en vrijwilliger bij De Hoeskamer in Egchel, over hun veelzijdige werk.

Janssen combineert haar functie als dorpsondersteuner met haar werkzaamheden voor de dorpsontmoeting in Koningslust. Van de Rieth vervult beide rollen in Egchel. Die combinatie heeft volgens hen grote voordelen. Ze zijn regelmatig aanwezig in het gemeenschapshuis, kennen de inwoners en horen snel wat er speelt.

“Je zit niet ergens op kantoor, maar bent aanwezig op de plek waar mensen samenkomen”, vertelt Janssen. “Inwoners weten ons daardoor gemakkelijk te vinden. De twee rollen lopen eigenlijk voortdurend in elkaar over.”

Achter de voordeur
De vragen waarmee inwoners aankloppen, lopen sterk uiteen. Soms gaat het om huishoudelijke ondersteuning, het invullen van formulieren of het verlengen van een rijbewijs. Achter zo’n eerste vraag blijkt echter geregeld meer schuil te gaan.

Van de Rieth en Gommans komen allebei bij inwoners thuis en vervullen zo een belangrijke signaalfunctie. “Dan is het prettig om iemand te hebben die de situatie kent en met wie je kunt overleggen”, zegt Lies. Zij heeft door haar vrijwilligerswerk en haar verleden bij de Rabobank een vertrouwde positie in Egchel.

Niet in dorp zelf wonen

Dat Van de Rieth zelf niet in het dorp woont, kan juist een voordeel zijn. Ze kent het netwerk, maar kan situaties met enige afstand en zonder vooroordelen bekijken. Ook in Koningslust is bewust gekozen voor een dorpsondersteuner die niet in het dorp zelf woont. “Sommige onderwerpen liggen gevoelig”, legt Janssen uit. “Dan praat het soms gemakkelijker met iemand die iets meer op afstand staat.”

Problemen praktisch oplossen
Volgens de drie vrouwen schuilt de kracht van kleine kernen in de bereidheid om elkaar te helpen. Waar elders soms een compleet project nodig is, wordt in Egchel en Koningslust vaak snel een praktische oplossing gevonden.

Zo waren in Egchel twee vrijwilligers bereid om de tuin van een inwoner te onderhouden. Toen een buurman hen bezig zag, bood hij spontaan aan het voortaan zelf te doen. “Als ik toch in mijn eigen tuin werk, kan ik dat er wel bij doen”, zei hij. Voor Van de Rieth is het een treffend voorbeeld van de kracht van een klein dorp.

Ook kleine gebaren zijn waardevol: een container aan de straat zetten, eten brengen, een stoep vegen of iemand naar het ziekenhuis rijden. “Er staan altijd mensen op die willen helpen”, aldus Janssen. 

 

Lees ook

provincie

Actiecommissie: extra Europese bescherming Limburgs kansrijk en uitvoerbaar

Het Limburgs onderbrengen onder deel III van het Europees Handvest voor regionale talen of talen van minderheden is kansrijk en uitvoerbaar. Dat concludeert de Actiecommissie Limburgse Taal na een jaar onderzoek. Van de 68 mogelijke maatregelen voor extra bescherming worden er 48 direct als kansrijk gezien.

rat

Zorgen over rattenoverlast in Baarlo: Lokaal Peel en Maas wil omvang probleem weten

Signalen van inwoners over rattenoverlast op meerdere plekken in Baarlo zijn voor Lokaal Peel en Maas aanleiding om vragen te stellen aan het college van burgemeester en wethouders. De fractie wil niet alleen weten hoe groot het probleem in Baarlo is, maar vraagt ook om de situatie in de hele gemeente in kaart te brengen.

Aaron Hinkel

Boxing Peel en Maas: Aaron Hinkel stapt de ring in

Aaron Hinkel, mede-eigenaar van Bottled Service, is een van de deelnemers aan Boxing Peel en Maas. Op 25 oktober stapt hij in De Heuf in Panningen de ring in. Een sportieve uitdaging waarvoor hij de afgelopen maanden hard heeft getraind, maar vooral ook een uitdaging die in het teken staat van het goede doel.

Brandweer ai

Gespecialiseerd brandweerteam Chemelot ingezet bij gifwolk in Asten

Een gespecialiseerd team van de bedrijfsbrandweer van Chemelot is woensdagmorgen ingezet bij een chemisch incident in Asten, vlak over de provinciegrens bij Meijel. Bij een metaalbedrijf aan de Bonksel kwam salpeterzuur, een bijtende stof, vrij. De omgeving werd uit voorzorg ontruimd en er werd een NL-Alert verstuurd.

Vlag Limburg AI

Kandidaten gezocht voor dialectquiz

Omroep P&M en Omroep Horst aan de Maas zijn op zoek naar kandidaten voor een quiz over het lokale dialect.

MuziekodToren

Agenda

Muziek onder de Toren Panningen

De werkgroep Cultuur in Peel en Maas organiseert wekelijks een muziekoptreden aan het Raadhuisplein onder de Toren in Panningen. Elke zaterdag van april tot en met september worden optredens gegeven.