Panningen, Netherlands
Terug

Podcast: Dorpsondersteuners zijn de verbindende schakel in Egchel en Koningslust

erf

Een helpende hand in de tuin, vervoer naar het ziekenhuis of simpelweg iemand die meegaat voor een kop koffie. In kleine dorpen worden veel problemen onderling opgelost. Dorpsondersteuners spelen daarbij een belangrijke verbindende rol. “Mensen helpen anderen graag, maar vinden het soms moeilijk om zelf hulp te vragen.”

Dorpsondersteuners Jacqueline Janssen uit Koningslust en Dana van de Rieth uit Egchel vertellen in de podcast over de dorpen samen met Lies Gommans-Peeters, seniorenadviseur en vrijwilliger bij De Hoeskamer in Egchel, over hun veelzijdige werk.

Janssen combineert haar functie als dorpsondersteuner met haar werkzaamheden voor de dorpsontmoeting in Koningslust. Van de Rieth vervult beide rollen in Egchel. Die combinatie heeft volgens hen grote voordelen. Ze zijn regelmatig aanwezig in het gemeenschapshuis, kennen de inwoners en horen snel wat er speelt.

“Je zit niet ergens op kantoor, maar bent aanwezig op de plek waar mensen samenkomen”, vertelt Janssen. “Inwoners weten ons daardoor gemakkelijk te vinden. De twee rollen lopen eigenlijk voortdurend in elkaar over.”

Achter de voordeur
De vragen waarmee inwoners aankloppen, lopen sterk uiteen. Soms gaat het om huishoudelijke ondersteuning, het invullen van formulieren of het verlengen van een rijbewijs. Achter zo’n eerste vraag blijkt echter geregeld meer schuil te gaan.

Van de Rieth en Gommans komen allebei bij inwoners thuis en vervullen zo een belangrijke signaalfunctie. “Dan is het prettig om iemand te hebben die de situatie kent en met wie je kunt overleggen”, zegt Lies. Zij heeft door haar vrijwilligerswerk en haar verleden bij de Rabobank een vertrouwde positie in Egchel.

Niet in dorp zelf wonen

Dat Van de Rieth zelf niet in het dorp woont, kan juist een voordeel zijn. Ze kent het netwerk, maar kan situaties met enige afstand en zonder vooroordelen bekijken. Ook in Koningslust is bewust gekozen voor een dorpsondersteuner die niet in het dorp zelf woont. “Sommige onderwerpen liggen gevoelig”, legt Janssen uit. “Dan praat het soms gemakkelijker met iemand die iets meer op afstand staat.”

Problemen praktisch oplossen
Volgens de drie vrouwen schuilt de kracht van kleine kernen in de bereidheid om elkaar te helpen. Waar elders soms een compleet project nodig is, wordt in Egchel en Koningslust vaak snel een praktische oplossing gevonden.

Zo waren in Egchel twee vrijwilligers bereid om de tuin van een inwoner te onderhouden. Toen een buurman hen bezig zag, bood hij spontaan aan het voortaan zelf te doen. “Als ik toch in mijn eigen tuin werk, kan ik dat er wel bij doen”, zei hij. Voor Van de Rieth is het een treffend voorbeeld van de kracht van een klein dorp.

Ook kleine gebaren zijn waardevol: een container aan de straat zetten, eten brengen, een stoep vegen of iemand naar het ziekenhuis rijden. “Er staan altijd mensen op die willen helpen”, aldus Janssen. 

 

Lees ook

rondje limburg

Rondje Limburg: van historisch Tegelen tot een bijzondere zonsverduistering

Van eeuwenoud erfgoed in Tegelen en opera langs de Maas tot een spectaculaire zonsverduistering, Limburgse handbikers en een nieuwe stadswandeling door Maastricht.

774594613_1352394840380758_480119247349910524_n

Brandweer rukt uit voor buitenbrand aan Sint Jozefweg in Reuver

De brandweer van Reuver is zaterdagavond uitgerukt voor een buitenbrand aan de Sint Jozefweg in Reuver. De melding kwam omstreeks 23.47 uur binnen.

middenpeelweg

Werkzaamheden gestart aan Middenpeelweg tussen Baarlo en Kessel

Weggebruikers moeten de komende weken rekening houden met werkzaamheden aan de Middenpeelweg (N277) tussen Baarlo en Kessel. In opdracht van de Provincie Limburg is KWS Infra Eindhoven vandaag gestart met de werkzaamheden.

476610570_1177568057703181_4864488682787216728_n

Net Oet Bèd viert twaalfjarig bestaan met feestavond in Reuver

De Beeselse dialectpopband Net Oet Bèd viert op zaterdag 22 augustus haar twaalfjarig bestaan. Dat gebeurt met een feestelijke avond bij Zorgboerderij De Huiberg in Reuver. De White Blouse Band verzorgt het voorprogramma.

ranil

Kapelaan Ranil Weerawarna toont voor het eerst zijn kunst

Meestal gaat hij voor in de kerk, maar nu zijn er ook kunstwerken van zijn hand te zien. Kapelaan Ranil Weerawarna toont voor het eerst zijn schilderijen en tekeningen aan het publiek. Daarmee komt een artistiek talent aan het licht dat tot voor kort vrijwel onbekend bleef.

FB_IMG_1786869801747

Vlugzout en JoSi treden op “Onger de Toren” in Panningen

Cabaretgroep Vlugzout treedt zondag 30 augustus vanaf 13.30 uur op Onger de Toren in Kepèl. Het gezelschap bestaat uit Arno Linssen, Robert Janssen en Willem Heldens. Ook het muzikale duo JoSi is deze middag van de partij.