Jolanda bij haar huis en bedrijf
Met 48 zonnepanelen op het dak en vijf thuisbatterijen in de loods weet Jolanda Brummans uit Panningen een groot deel van haar zelf opgewekte stroom zelf te benutten. Voor haar bloemenbedrijf en huishouden betekent dat minder afhankelijkheid van het elektriciteitsnet. Zeker nu de salderingsregeling vanaf 1 januari 2027 stopt, ziet zij de voordelen van energieopslag toenemen.
Bij de woning van Brummans wordt de opgewekte zonne-energie eerst direct gebruikt in huis en op het bedrijf. Overtollige stroom wordt opgeslagen in vijf thuisbatterijen met een gezamenlijke opslagcapaciteit van 25 kilowattuur. Pas wanneer die vol zijn, wordt energie teruggeleverd aan het net.
„Op topdagen kunnen wij meer dan 100 kilowattuur per dag produceren”, vertelt Brummans. „Het kan goed zijn dat er misschien maar 10 kilowattuur naar het net gaat en dat de rest wordt opgebruikt of in de accu’s terechtkomt.”
Stroom voor bloemenbedrijf
De energie is hard nodig op het volgronds bloemenbedrijf dat Brummans met haar familie runt. Naast de woning bevindt zich een verwerkingsruimte waar bloemen worden verwerkt. Ook wordt gebruikgemaakt van een elektrische beregeningspomp om de gewassen tijdens droge periodes van water te voorzien.
De keuze voor zonnepanelen kwam voort uit eerdere positieve ervaringen. „In ons oude huis hadden we ook al zonnepanelen. Dat beviel eigenlijk best goed qua stroomproductie. Toen we hier kwamen wonen, wisten we dat we meer stroom nodig zouden hebben en zijn we verder gaan uitbreiden.”
Einde salderingsregeling
Dat de salderingsregeling binnenkort verdwijnt, zorgt volgens Brummans voor onbegrip bij veel zonnepaneeleigenaren.
„Je investeert in iets, je probeert iets te doen wat de overheid graag wil dat je doet. En daarna komt er iemand die zegt: nee, dat is toch niet helemaal de bedoeling.”
Informatieavond
De veranderingen op de energiemarkt zijn ook de aanleiding voor een informatieavond van platform DuurSamer Peel en Maas. Op dinsdag 23 juni staat in Kerkeböske in Helden de vraag centraal wat het einde van de salderingsregeling betekent voor huishoudens in de gemeente.
Eigen stroom opwekken
Steeds meer inwoners wekken hun eigen stroom op met zonnepanelen. Door het verdwijnen van de salderingsregeling en de toenemende netcongestie wordt het volgens deskundigen steeds belangrijker om opgewekte stroom direct zelf te gebruiken of op te slaan. Ook thema’s als thuis- en buurtbatterijen, warmtepompen, energie delen binnen de wijk en de toekomst van lokaal energiegebruik komen aan bod.
Dynamisch contract
Hoewel de batterijen veel kunnen opvangen, blijft het elektriciteitsnet een belangrijke aanvulling.
„Heb je een week donker weer, dan red je het niet helemaal. Daarvoor zit je ook nog op het net”, zegt Brummans. Volgens de Panningse is haar huishouden en bedrijf inmiddels voor ongeveer 75 tot 80 procent zelfvoorzienend.
Deskundigen aan het woord
Tijdens de bijeenkomst van DuurSamer Peel en Maas delen drie regionale experts hun kennis en praktijkervaring: Peter Coenen van New Energy Care uit Helden, Peter Hermans van Regio Service uit Panningen en Thomas Janssen van Act Right uit Panningen.
Bezoekers krijgen de gelegenheid om vragen te stellen en kunnen vooraf al vragen insturen via info@duursamerpeelenmaas.nl.
Zelf nadenken
Brummans heeft tot slot een duidelijk advies voor mensen die nadenken over zonnepanelen of een thuisbatterij.
„Win informatie in, maar denk vooral zelf goed na. Past het bij jou, wil je het en voel je je er prettig bij? Iedereen heeft zijn eigen situatie en daar moet je je keuze op baseren.”
Praktische informatie
De thema-avond vindt plaats op dinsdag 23 juni 2026 van 19.30 tot 21.00 uur in Kerkeböske aan de Koeberg 3 in Helden. De inloop start om 19.15 uur. Aanmelden kan via info@duursamerpeelenmaas.nl.