Panningen, Netherlands
Terug

Verzetsstrijder Pierre Jacobs: van Helden-Beringe naar een ereveld in Frankrijk

56cbae7f52ca0ca985b4c44baa391449

Weinig inwoners van Helden en omgeving weten dat de lokale verzetsheld Pierre Jacobs niet begraven ligt in zijn geboortedorp, maar op een ereveld nabij Parijs. Amateurhistoricus Piet Gommans is in dit bijzondere verhaal gedoken.

 | Aangepast op
Het graf van Pierre, die tijdens de Tweede Wereldoorlog een belangrijke rol speelde in het verzet, bevindt zich in het Franse dorpje Orillaville. Dit roept de vraag op: hoe kwam deze jonge Heldense verzetsstrijder op een buitenlandse begraafplaats terecht?

Concentratiekampen
Pierre Jacobs was landbouwer en werkte op de boerderij van zijn ouders. Hij was een stuwende kracht in het sociale leven van Beringe, bijvoorbeeld als voorzitter van de Jonge Boeren- en Tuindersbond. In 1943 werd hij benaderd door de landelijke hulp aan de onderduikers. Het was zijn taak om de zorg van honderd onderduikers in Beringe op zich te nemen. Dat ging voorspoedig, tot in juni 1944. 

Hij werd gearresteerd en vroeg aan een Duitse soldaat of hij een andere broek mocht aantrekken, omdat hij er maar één bij zich had. “Die gaf toestemming en op dat moment probeerde Pierre te vluchten, er werd op hem geschoten en hij werd getroffen in zijn been”, vertelt Piet Gommans. Hij werd naar kamp Vught gebracht en daarna naar het concentratiekamp Sachsenhausen. Na de bevrijding van dat kamp werd hij door de Franse bezettingstroepen overgebracht naar het eiland Mainau. “Daar is hij uiteindelijk aan een ziekte overleden”, aldus Gommans.

Quarantaine
Pierre stond als Fransman ingeschreven. Hoe dat gekomen is, is onbekend, maar dankzij de inspanningen van Gommans werd er wel steeds meer duidelijk. “Pierre is inderdaad op dat eiland overleden, samen met 31 Franse krijgsgevangenen”, zegt hij. “Ze waren daar ondergebracht in verband met quarantaine. Ze leden allemaal aan dysenterie en tyfus. Om besmettingen te voorkomen, hebben de Franse bezettingstroepen deze groep apart gelegd. Dertig mannen zijn uiteindelijk op dat eiland begraven en één daarvan is onze Pierre uit Helden-Beringe.”

Toen de eigenaar van Mainau de ontruiming van de graven eiste, werden Pierre en de Franse krijgsgevangenen overgebracht naar de algemene begraafplaats van Constance. Tijdens zijn speurwerk kwam Gommans een foto van Pierre tegen, waarschijnlijk de laatste waarop hij levend te zien is. “We zien hem op een foto met een generaal. Hij kijkt hier recht in de lens van de camera. Kort daarna is onze Pierre overleden.”

Vergissing
In het briefarchief van Helden beantwoordt toenmalig burgemeester Kremers enkele vragen van de oorlogsgravenstichting met betrekking tot het overlijden en het graf van Pierre Jacobs. ‘Het stoffelijk overschot is later overgebracht naar de begraafplaats in Beringe. Voor meer informatie moet u zich wenden tot de weduwe Jacob Steegs’, staat er. Hoe deze vergissing is ontstaan, blijft een raadsel.

Pierre rust niet op deze begraafplaats, maar op Franse grond. Daar ligt hij te midden van 114 Nederlanders in het verre Frankrijk. Zijn moeder heeft het graf van haar zoon nooit bezocht.


Lees ook

download (1)

Oranje Onder 16 met Meijelse Imke Claessens verslaat Rusland en bereikt halve finale EK

De Nederlandse waterpolomeiden Onder 16 hebben zich geplaatst voor de halve finale van het EK. In de kwartfinale werd Rusland met 7-10 verslagen na een sterke teamprestatie. Laura Renkers was met vier treffers de grote uitblinkster, terwijl de Meijelse Imke Claessens opnieuw een belangrijke rol speelde in de Nederlandse defensie.

voetbal

KNVB maakt bekerprogramma bekend: veel derby's

De KNVB heeft het programma van de poulefase van het bekertoernooi voor het seizoen 2026/2027 bekendgemaakt. De standaardteams uit de regio weten niet alleen in welke poule zij zijn ingedeeld, maar ook wanneer en tegen wie zij in actie komen.

sleutel huis bouwen

Beesel verruimt starterslening: meer kansen voor eerste huizenkopers

Starters op de woningmarkt in Beesel krijgen meer mogelijkheden om een eerste koopwoning te kopen. Het college van burgemeester en wethouders heeft besloten de maximale koopsom voor de starterslening te verhogen van 280.000 euro naar 345.000 euro. Daardoor komen meer woningen binnen de regeling en kunnen meer starters gebruikmaken van de lening.

in t niet

Rust en natuur: steeds meer campings kiezen voor volwassenen

Campings waar kinderen niet welkom zijn, komen steeds vaker voor. In Limburg richten verschillende campings zich uitsluitend op volwassenen die tijdens hun vakantie op zoek zijn naar rust en natuur.

pro-fQCR0UZL

Politie onderschept hennep tussen postpakketten in Baarlo

De politie heeft in Baarlo een partij van 14 kilogram hennep aangetroffen tussen postpakketten.

foto val met 3 hoornaars

Meer dan 800 koninginnen gevangen: vangactie Aziatische hoornaar succesvol

De vangactie tegen de Aziatische hoornaar heeft dit voorjaar naar schatting ruim 800 gevangen koninginnen opgeleverd in de gemeente Peel en Maas. Daarmee is een belangrijke stap gezet in de bestrijding van de invasieve exoot. Nu de vangperiode voorbij is, vragen de initiatiefnemers inwoners om hun vallen weer in te leveren.