Panningen, Netherlands

Hoe een les in humor uitgroeide tot schoolbrede expositie

Eén van de meest gedenkwaardige gebeurtenissen uit de schooltijd van docent Jan Mooren speelde zich af rondom een serie karikaturen. Hij vertelt erover in de serie rondom 50 jaar Het Bouwens.
De redactie | 7 mei 2025 17:38 | Aangepast op 7 mei 2025 17:38
"Ik zag de rector zelden in de school," vertelt Mooren. "Dat vond ik opmerkelijk. En dus tekende ik een karikatuur van hem, met daaronder de tekst: ‘I am the greatest.’” Maar voordat hij de tekening kon ophangen, stuitte hij op de conciërge. Die waarschuwde: “Zou je dat wel doen? Misschien kun je beter eerst toestemming vragen aan de rector.” Wat volgde was een ongemakkelijke wandeling – drie trappen omhoog – naar het lokaal waar de karikatuur stond opgesteld.

Dat kun je niet maken
De rector bekeek het werk zwijgend. Na twee minuten vroeg Mooren wat hij ervan vond. “‘Dat kun je toch niet maken,’ zei hij uiteindelijk. Vooral die tekst – die stak.” Mooren bood aan de tekst weg te halen. Maar dat was niet voldoende: de rector eiste dat de karikatuur volledig verdween. “En toch heb ik hem laten staan,” zegt Mooren droogjes.

Later volgden ook karikaturen van de twee conrectoren. Eén van hen kreeg het onderschrift ‘Deze plank zit verkeerd’, verwijzend naar een plank die scheef boven zijn hoofd hing. Alle drie de tekeningen bleven in Moorens lokaal staan – tot het einde van het schooljaar.

Feest
Tijdens een feest aan het einde van dat schooljaar vroeg een collega of hij de karikaturen mocht meenemen. “Hij wilde spullen verzamelen voor het feest,” zegt Mooren. “En dus legde hij ze op tafel – midden in het feestgedruis.” De reacties logen er niet om: luid gelach, een gierende docentenkamer, en een sfeer die er alleen maar vrolijker op werd.

Maar de volgende ochtend was de rector minder gecharmeerd. “Hij zei: ‘Je zou die karikaturen toch mee naar huis nemen?’” De misser kostte Mooren een officiële waarschuwing, en hij kreeg een brief waarin stond dat de karikaturen nooit meer op school mochten worden getoond.

Lesprogramma
Toch eindigde het verhaal niet in mineur. De rector, hoe kritisch ook, gaf uiteindelijk een suggestie die het tij keerde: waarom niet karikaturen maken van anderen, en er een lesprogramma van maken? En dat gebeurde. Mooren maakte tekeningen van de mentoren van de drie havo-klassen en gaf zijn leerlingen de opdracht zelf karikaturen te tekenen. Er ontstond een lesproject.

"En toen mocht ik de oorspronkelijke karikaturen tóch ophangen – inclusief eentje van mezelf, die ik erboven plaatste. Bezoekers die niet wisten wie de directeur was, wezen vaak naar mijn karikatuur en dachten: dát moet hem zijn."

Weghalen
Een maand lang hingen de karikaturen in de school, tot uiteindelijk het verzoek kwam om ze toch maar weer weg te halen. “Want,” zei men, “het is toch geen gezicht als mensen van buiten hier komen.”

Lees meer over:

50 jaar Het Bouwens|

Lees ook

Jubileumboek Bouwens van der Boijecollege verschijnt in december

In het schooljaar 1974-1975 startte het Bouwens van der Boijecollege met minder dan honderd leerling...

Terugkijken: tweede talkshow 50 jaar Het Bouwens

Het Bouwens viert dit jaar een bijzonder jubileum: de middelbare school bestaat vijftig jaar. Tijden...

"We hebben hier gelachen, gewerkt en geleefd": kantinemedewerkers blikken terug op 50 jaar Bouwens

Terwijl het Bouwens van der Boijecollege dit jaar zijn vijftigjarig bestaan viert, zijn het niet all...

Herinneringen bij reünie 50 jaar Bouwens: ‘Je ziet de gezichten, welke namen horen erbij?’

Zo'n duizend oud-leerlingen keerden zaterdag terug naar hun middelbare schooltijd tijdens de reünie ...

Henk van Dijck blikt terug op zijn beginjaren als docent op Het Bouwens

In het kader van 50 jaar Bouwens halen (oud-)medewerkers herinneringen op aan hun tijd op school. Vo...

Herdenkingsboom op Het Bouwens herinnert aan oorlog en overleden leerlingen en medewerkers

Op het terrein van Het Bouwens is een herdenkingsboom gepland. De boom vormt een blijvend monument w...