Panningen, Netherlands
Terug

'Water beter naar ons voedsel dan naar zee'

a927e86c4957cc2cd0ed31aad785bdda

Hoogst opmerkelijk noemt Peter van Dijck, hoofdbestuurder van de Limburgse Land- en Tuinbouwbond, het besluit van Waterschap Limburg om een onttrekkingsverbod uit oppervlaktewater af te kondigen.

Bart Nelissen |  | Aangepast op
‘Het gaat om Noord- en Midden-Limburg, waar het waterschap nota bene vorige week nog het water weg liet lopen.’

Het onttrekkingsverbod verbaast Van Dijck niet. ‘Dat hebben we de afgelopen jaren elk jaar rond deze tijd, al is het dit jaar een maand later dankzij de goede grondwaterstanden, waar boeren en tuinders samen met het waterschap hard aan hebben gewerkt door de stuwen hoog te houden. Dus van het verbod op zich kijken we niet zo op, maar het is moeilijk uit te leggen dat je als waterschap de ene week de stuwen in een gebied omlaag zet om het water linea recta de Maas in te laten lopen en een paar dagen erna een onttrekkingsverbod afkondigt voor datzelfde gebied.’

En de stuwen staan nog steeds omlaag. ‘Het waterschap kiest er nu dus voor om het water weg te laten lopen in plaats van het te gebruiken voor onze voedselvoorziening en verdroging tegen te gaan’, concludeert Van Dijck. ‘Als we dat water zouden gebruiken voor de beregening, zou er ook nog een deel weer terugkomen in het grondwater. Nu ligt het morgen in de Noordzee en zijn we het gewoon kwijt. Wat mij betreft kan dat water beter naar ons voedsel dan naar zee.’

Van Dijck realiseert zich dat ook het waterschap hier in een tweespalt zit. ‘Aan de ene kant moet ze voldoen aan de ecologische en natuurdoelen van de Kaderrichtlijn Water en aan de andere kant zorgen dat de boel niet verdroogt. Je kunt niet én water laten stromen én het vasthouden om verdroging tegen te gaan, maar het kan ook niet zo zijn dat de land- en tuinbouw de dupe worden van tegenstrijdig beleid.’

Lees ook

KVW Helden 2026 modderdag

Modder, spel en plezier tijdens KVW 2026 in Helden

Een week lang staat Helden weer in het teken van Kindervakantiewerk (KVW). Onder het thema ‘Join the Game’ genieten kinderen van een gevarieerd programma vol spellen, sportieve uitdagingen en creatieve activiteiten. Voor veel deelnemers vormt KVW een van de hoogtepunten van de zomervakantie.

Vernieuwde website foto@2026peelenmaasnet (1)

PeelenMaasNet lanceert vernieuwde website rond tienjarig bestaan

PeelenMaasNet, het digitale historische platform van Peel en Maas, bestaat tien jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum krijgt de website een volledig nieuw uiterlijk. De vernieuwde website wordt op vrijdag 28 augustus officieel gelanceerd.

pexels-vatius-127016

Straattheater Fietstocht keert terug naar Beesel

De Straattheater Fietstocht keert donderdag 20 augustus terug naar Beesel. Deelnemers fietsen een recreatieve route door Beesel en omgeving en krijgen onderweg op verschillende locaties straattheater te zien.

16-8PMPGroepstraining

Agenda

PMP Academy – Start Groepstrainingen

De PMP Academy start weer met groepstrainingen voor jeugdspelers in de regio.

Balance egym

Aantal sportscholen in Peel en Maas bijna verdubbeld, maar inwoners bewegen minder

Het aantal sportscholen en fitnessaanbieders in Peel en Maas is de afgelopen jaren sterk gegroeid. Inmiddels zijn er dertig fitnesslocaties in de gemeente en dat is bijna twee keer zoveel als in 2017, toen er nog 19 plekken voor fitness waren. Toch bewegen inwoners gemiddeld minder dan tien jaar geleden.

Hartcheckpunt Hartstichting

Vijf gratis Hartcheckpunten komen naar Peel en Maas

Inwoners van Peel en Maas kunnen eind augustus en begin september gratis hun bloeddruk, cholesterol en bloedsuiker laten controleren. De Hartstichting organiseert hiervoor vijf Hartcheckpunten in verschillende dorpen binnen de gemeente.