gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Panningen, Netherlands
Terug

HMT trekt opnieuw duizenden liefhebbers naar De Vosberg

755246607_1343745914623226_3876627329982276793_n
Carla Theelen

Het Historisch Motoren- en Tractorenfestival (HMT) bewees ook dit jaar weer waarom het bekendstaat als het grootste historische motoren- en tractorenevenement van Europa. Op het festivalterrein van De Vosberg genoten duizenden bezoekers van een indrukwekkende verzameling historische tractoren, stationaire motoren, landbouwmachines en oude ambachten.

 | Aangepast op

De organisatie kijkt tevreden terug op de editie van 2026. Hoewel er nog geen definitief bezoekersaantal bekend is, was het de hele dag druk op het terrein. "We durven nog geen exact aantal te noemen, maar we mogen zeker tevreden terugkijken," vertelt de organisatie.

Groei zet door
Ondanks dat de organisatie bewust niet verder wil groeien, blijft de belangstelling toenemen. Ten opzichte van vorig jaar namen opnieuw zo'n vijftig extra deelnemers deel aan het festival. Daarmee begint de beschikbare ruimte op het terrein langzaam zijn grenzen te bereiken.

Unimog centraal
Het thema van deze editie was de Unimog. Bezoekers konden uiteenlopende uitvoeringen bewonderen, van transportvoertuigen tot landbouwmachines uit de jaren vijftig. Daarmee sloot het thema uitstekend aan bij de agrarische geschiedenis van het festival.

Een van de blikvangers was een Unimog uit 1967. De eigenaar kocht het voormalige Belgische legervoertuig ruim 25 jaar geleden en bouwde het om naar een civiele uitvoering. De klassieke zescilinder rijdt tegenwoordig op LPG. "Met de huidige benzineprijzen is dat een stuk aantrekkelijker," vertelt hij lachend.

Passie voor historisch erfgoed
Overal op het terrein stonden bijzondere tractoren opgesteld, waaronder een Deutz 4005, een Fendt 102S en diverse andere klassieke landbouwvoertuigen. Voor veel eigenaren is het verzamelen inmiddels uitgegroeid tot een levenslange hobby.

"Het is een virus waar je nooit meer van geneest," zegt een van de verzamelaars. "Tractoren zijn net als geld; je kunt er nooit genoeg van hebben."

Sommige eigenaren kiezen ervoor hun voertuigen bewust in originele staat te behouden. Zo stond er een Deutz 4005 uit 1966 die technisch volledig is opgeknapt, maar waarvan de gebruikssporen juist behouden zijn gebleven. Naast tractoren waren ook oude fietsen, een tandem uit 1938 en een BSA-fiets met hulpmotor uit 1953 te bewonderen.

755874875_1343745881289896_5000184158097597293_n

Indrukwekkende techniek
Ook liefhebbers van stationaire motoren kwamen volop aan hun trekken. Veel aandacht trok een zeldzame Kromhout achtcilinder-generator uit 1946, die oorspronkelijk als noodstroomaggregaat voor de PTT in Utrecht diende. De complete motor werd ooit als losse onderdelen gevonden en door de huidige eigenaar volledig gerestaureerd.

"Het was één grote puzzel. Met veel geduld, techniek en passie is het uiteindelijk weer een werkende installatie geworden."

Daarnaast konden bezoekers demonstraties bekijken van historische hakselmachines, grondwaterpompen uit de jaren zestig en andere werkende machines die vroeger dagelijks op boerderijen werden gebruikt.

Oude ambachten leven voort
Niet alleen de techniek stond centraal. Ook oude ambachten kregen volop aandacht. Zo demonstreerde een mandenvlechtster hoe met wilgentenen traditionele manden worden gemaakt.

"Het mooiste is dat je van een simpel natuurproduct iets maakt dat echt bruikbaar is. Het is duurzaam, ecologisch en eeuwenoud vakmanschap."

Jeugd krijgt eigen plek
De organisatie besteedde ook dit jaar veel aandacht aan de jeugd. Het jeugdcomité organiseerde onder meer een trekkerbehendigheidswedstrijd, volledig bedacht door jonge vrijwilligers.

Volgens het comité is het belangrijk dat jongeren kennismaken met de geschiedenis van de landbouwmechanisatie. "Veel jongeren rijden tegenwoordig op moderne tractoren. Hier zien ze waar het allemaal mee begonnen is. Bovendien laten we ook de positieve kant van de agrarische sector zien."

Lees ook

Huis van de Gemeente plant

Peel en Maas verwacht 550.000 euro kosten voor doorstroomvoorziening in 2026

De gemeente Peel en Maas verwacht dit jaar ongeveer 550.000 euro kwijt te zijn aan de doorstroomvoorziening voor statushouders in Broekhuizenvorst. Dat blijkt uit de antwoorden van het college op vragen van de CDA-fractie. De gemeente benadrukt dat de kosten geen miljoen euro per jaar bedragen, zoals het CDA eerder aangaf.

Gemeente Beesel Reuver

Zorgen bij oppositie Beesel over voorgenomen begroting voor 2027

De gemeente Beesel heeft de begroting voor 2027 sluitend gekregen, maar dat gaat volgens twee oppositiepartijen niet zonder risico's. De VLP en de Beeselse Lijst maken zich zorgen over de financiële keuzes van het college. Vooral de verhoging van de toeristenbelasting en het gebruik van de algemene reserve roepen vragen op.

Mick Beumers Poster

Mick Beumers te gast in speciale uitzending bij De Koncurrent

Mick Beumers staat binnenkort centraal in een speciale avond bij De Koncurrent in Panningen. Naast de Panningenaar schuiven ook psychologen aan om met elkaar in gesprek te gaan over de thema’s die in zijn tweede boek 'Mijn Gevecht, Mijn Trots' aan bod komen.

katten

Honderden katten te zien tijdens wereldshow in Panningen

Honderden katten uit het binnen- en buitenland zijn te zien bij de Limbra Cat Club Wereldshow op zondag 8 november in de Sporthallen Helden in Panningen.

Afbeelding Kennismakers - liggend.jpg.rendition.1280.2048

Nieuwe podcast over lezen en taal van Bibliotheek Maas en Peel en Omroep P&M

De nieuwe podcastserie ‘Kennismakers – Waar taal begint en lezen leeft’, een samenwerking tussen de Bibliotheek Maas en Peel en Omroep P&M, is vanaf vrijdag 6 november te beluisteren. Luisteraars worden meegenomen in de wereld van lezen, taal en mediawijsheid.

Perry van Neerven biertje

Perry van Neerven brouwt speciaal biertje na honderdste kuur tegen ziekte van Kahler

Perry van Neerven uit Kessel-Eik heeft een bijzondere mijlpaal bereikt. Na zijn honderdste kuur tegen de ziekte van Kahler brouwde hij samen met vrienden een speciaal biertje: de ‘Struise Lena’. Met het bier bedankt hij zijn behandelaars bij VieCuri voor de zorg en de behandeling die hem al jarenlang extra tijd geeft.