De BoerBurgerBeweging (BBB) doet voor het eerst mee aan de gemeenteraadsverkiezingen in Peel en Maas. Lijsttrekker is Paul Sanders, die vorig jaar samen met Jeanne Hesen uit de VVD-fractie stapte. Met een nieuwe lokale afdeling wil de partij zich nadrukkelijk richten op de belangen van inwoners van dorpen en het buitengebied.
Volgens Sanders is de opbouw van de partij in de afgelopen maanden een intensieve periode geweest. “Sinds oktober zijn we druk bezig geweest met het samenstellen van de kandidatenlijst en het voeren van gesprekken met mensen. Dat kost veel tijd, maar het is ook ontzettend leuk. Je leert veel mensen kennen en hoort wat er leeft in de gemeente.”
Andere insteek
Sanders ziet duidelijke verschillen tussen zijn voormalige partij en de BBB. Volgens hem bestaat de nieuwe partij vooral uit mensen die midden in de samenleving staan. “Het zijn vaak mensen die hard werken, een eigen bedrijf hebben en iets willen betekenen voor hun omgeving. Mensen met beide benen op de grond.” Hij vindt dat landelijke partijen te vaak beleid maken vanuit het perspectief van de Randstad. “De meeste kiezers wonen daar, dus daar wordt het beleid vaak op afgestemd. Maar wat in de grote steden werkt, pakt in het buitengebied niet altijd goed uit.”
Kritisch geluid
Sanders staat bekend als een kritisch raadslid. Ook zelf erkent hij dat hij zich niet snel stilhoudt als hij denkt dat iets beter kan. “Als ik merk dat iets niet goed gaat of dat iets niet klopt, dan spreek ik me daarover uit. Je zit niet in de politiek om vrienden te maken, maar om dingen voor elkaar te krijgen voor de inwoners.”
Woningbouw sneller aanpakken
Een belangrijk onderwerp voor de BBB in Peel en Maas is de woningmarkt. Volgens Sanders zijn er de afgelopen jaren te weinig woningen gebouwd. “Als je nu een woning zoekt, heb je een groot probleem. Zelfs als er nu plannen worden gemaakt, duurt het vaak nog jaren voordat er daadwerkelijk gebouwd kan worden.” Daarom wil de BBB ook kijken naar tijdelijke oplossingen, zoals het toestaan van permanente bewoning in mantelzorgwoningen of het geven van een woonbestemming aan bepaalde recreatiewoningen. “Dat kan de druk op de woningmarkt tijdelijk wat verlichten.”
Gemeentelijke kosten
Daarnaast wil de partij kritisch kijken naar de kosten van de gemeentelijke organisatie. Volgens Sanders zijn de inkomsten van de gemeente de afgelopen jaren flink gestegen. “Als er miljoenen op de bank staan, moet je jezelf afvragen of het wel nodig is om de belastingen te verhogen. Dat geld komt uiteindelijk van de inwoners.”
De BBB wil inwoners ook meer invloed geven op belangrijke besluiten. Sanders pleit daarom voor burgerpeilingen of referenda bij grote plannen. "Als er grote veranderingen in een dorp komen, moeten inwoners daar ook hun mening over kunnen geven. We moeten het samen doen in Peel en Maas.”
Eerste verkiezingen
Omdat de BBB voor het eerst meedoet aan de gemeenteraadsverkiezingen in Peel en Maas, wil Sanders nog geen voorspellingen doen over het aantal zetels. “We proberen gewoon zoveel mogelijk zetels te halen. Voor een nieuwe partij is het altijd afwachten. Maar het zou mooi zijn als we een goede start kunnen maken en meer mensen naar de stembus krijgen.”