Een bijzonder moment uit de dorpsgeschiedenis staat dit jaar opnieuw in de schijnwerpers. Precies veertig jaar geleden bracht toenmalig koningin Beatrix samen met de koninklijke familie een bezoek aan Meijel. Dat gebeurde bij de start van Koninginnedag 1986, die begon op het terrein van Schutterij Sint Willibrordus.
Daarmee schreef Meijel geschiedenis: het was de eerste plaats in Limburg waar Koninginnedag samen met het Koninklijk Huis werd gevierd. Voor leden Wim Basten, Jan van Deursen en Jan van Montfort – actief binnen de schutterij – blijft het een herinnering om nooit te vergeten.
Hele dorp
Naast het bezoek aan de schutterij stond het hele dorp in het teken van feestelijkheden. In het centrum vonden demonstraties van verenigingen plaats, waren er optredens en konden kinderen zich vermaken met activiteiten zoals stoepkrijten. Het zorgde voor een dag die nog altijd wordt gezien als een van de meest memorabele in de geschiedenis van Meijel.
“Zo’n dag maak je maar één keer mee,” vertellen ze. “Heel Meijel stond op z’n kop. Iedereen was ermee bezig, van jong tot oud.”
Op het terrein van de schutterij vond voor de drie heren het hoogtepunt plaats. Er werd geschoten en gewerkt, terwijl nieuwsgierige toeschouwers toekeken. “We waren gewoon bezig met de buks,” vertellen de mannen. “En ondertussen kwamen er steeds meer mensen kijken.” Ook prins Claus liet zich uitgebreid informeren. “Hij stond echt geïnteresseerd te kijken. Dat maakte indruk.”
Feest in het hele dorp
Niet alleen bij de schutterij was het feest. In het centrum van Meijel vonden demonstraties van verenigingen plaats, waren er optredens en volop activiteiten voor kinderen, zoals stoepkrijten. Het hele dorp vormde het decor van een groots opgezette Koninginnedag.
Overal
“Overal was iets te doen,” vertellen ze. “Het was één groot feest, en iedereen deed mee.” Dat het bezoek veel losmaakte, werd al snel duidelijk. De media-aandacht was groot en Meijel kreeg landelijke bekendheid. “Toen stond Meijel echt op de kaart,” zeggen ze. “Dat heeft echt iets betekend voor het dorp en voor de schutterij.”
Bijzondere geschiedenis
Het bezoek van koningin Beatrix was niet het eerste koninklijke moment voor Meijel. Veertig jaar eerder bracht koningin Wilhelmina al een bezoek aan het dorp. Die dubbele geschiedenis maakt het verhaal extra bijzonder. Nu, veertig jaar later, leeft die herinnering nog altijd voort. Zeker nu Schutterij Sint Willibrordus haar 75-jarig bestaan viert. Dat jubileum wordt gevierd in het weekend van zaterdag 6 en zondag 7 juni.
Jubileum
Op zaterdag staat een vriendentreffen gepland op het sportpark van de voetbalclub. Een dag later volgt een schuttersfeest, waarbij de vereniging opnieuw haar tradities laat zien. Of Meijel opnieuw koninklijk bezoek mag verwelkomen, blijft voorlopig onzeker. Maar binnen de vereniging hoeven ze daar niet lang over na te denken. “Ze zijn altijd welkom,” klinkt het lachend. “De hele bups, alles mee.”