Panningen, Netherlands
Terug

Leerlingen van ’t Spick spreken eigen tekst in voor toneelstuk over vrijheid

Leerlingen Beesel toneelstuk.jpg

Julia (links) en de Oekraïense Emilia (midden) naast Theo Geraets.

Omroep P&M

Leerlingen van basisschool ’t Spick uit Beesel spelen een belangrijke rol in het nieuwe toneelstuk ‘Geen Liefde, Geen Vrijheid’. De voorstelling gaat over oorlog en vrijheid, bekeken door de ogen van kinderen. Het stuk wordt geregisseerd door Theo Geraets, die vorig jaar met succes een andere voorstelling over dit thema maakte.

Youri Buis |  | Aangepast op

In gesprek met kinderen
Voor zijn nieuwe voorstelling wilde hij weten hoe kinderen zelf denken over vrijheid. Daarom ging hij langs bij groep 7 en 8 van basisschool ’t Spick. “Mijn gedachte was: hoe denken kinderen over vrijheid? En wat betekent het als je geen liefde krijgt?” vertelt Geraets. “Ik ben gewoon met hen in gesprek gegaan. Niet meteen om het in een voorstelling te gebruiken, maar om te luisteren.”

Verschillende reacties
De gesprekken leverden veel verschillende reacties op. Van korte zinnen tot lange verhalen. “Je hoort dingen als: Ik vind oorlog stom. Dat is heel puur,” zegt Geraets. “Maar andere kinderen vertellen over Duitsland, Hitler en wat er gebeurd zou zijn als Nederland niet was bevrijd. Alles is belangrijk.”

De leerlingen mochten hun gedachten opschrijven en inspreken. Julia is een van hen. “Wij zijn twee minuten stil voor de mensen die zijn overleden tijdens de oorlog. Ik ben super dankbaar,” zo sprak ze in. Een andere leerling legt een link met de taal: “Zij hebben ervoor gezorgd dat we nu Nederlands praten en niet Duits. Misschien leefden we anders nog in oorlog.”

Gevlucht uit Oekraïne
Een bijzondere rol is weggelegd voor Emilia. Zij is enkele jaren geleden gevlucht uit Oekraïne. Voor haar is het thema heel persoonlijk. “Ik vind het belangrijk omdat veel mensen zijn overleden. We moeten dat altijd blijven herinneren, zodat we niet hetzelfde doen,” legt Emilia uit.

Volgens Geraets voelt Emilia, ondanks haar jonge leeftijd, een grote verantwoordelijkheid. “Ze voelt zich verantwoordelijk voor haar volk in Oekraïne. En ze wil ook dankbaarheid tonen aan Nederland en Beesel.” Emilia zelf benadrukt dat vrijheid geen gegeven is. “Vrijheid betekent voor mij dat ik mijn gedachten kan uiten en mezelf kan zijn.”

Jezelf zijn
Ook Julia heeft daar een duidelijk beeld bij. “Vrijheid is dat je niet bang hoeft te zijn voor oorlog. Dat je gewoon jezelf kunt zijn,” vertelt ze. Geraets hoopt het publiek met het toneelstuk aan het denken te zetten. “Vorig jaar was het publiek muisstil. Dat was heel indrukwekkend. Ik hoop dat de boodschap nu weer zo binnenkomt.”

Het toneelstuk Geen Liefde, Geen Vrijheid is te zien op 2 en 3 mei in Eetcafé De Troubadour. Informatie over de kaartverkoop volgt binnenkort via de kanalen van Kernoverleg Beesel.

Lees ook

Aziatische hoornaar.png

Gratis val voor Aziatische hoornaar voor inwoners Peel en Maas

Inwoners van Peel en Maas kunnen binnenkort gratis een selectieve val voor de Aziatische hoornaar ophalen. Imkervereniging Horst e.o. organiseert samen met de gemeente een speciale info- en afhaalavond, waarin niet alleen de vallen worden uitgedeeld, maar ook uitleg wordt gegeven over het gebruik ervan.

Apache helikopter.jpg

Defensie oefent met Apache-helikopters boven De Peel

Boven het laagvlieggebied bij De Peel vindt van maandag 20 tot en met woensdag 22 april een militaire oefening plaats. Tijdens deze dagen trainen twee Apache-gevechtshelikopters van Defensie samen met grondtroepen.

24-4Stichting de Springer - Hollandse avond.jpg

Agenda

Discoavond voor mensen met beperking

Stichting De Springer organiseert een Hollandse avond voor mensen met een beperking op vrijdag 24 april.

Banenmarkt 2026.png

Banenmarkt trekt zoekers en twijfelaars: “Je moet jezelf blijven ontwikkelen”

In het gemeentehuis vond woensdag weer de jaarlijkse banenmarkt plaats. Werkzoekenden kregen vier uur de tijd om zich te oriënteren tussen meer dan 400 vacatures van in totaal veertig bedrijven en organisaties. Sectoren als zorg, bouw, techniek, metaal en industrie waren ruim vertegenwoordigd.

zebra.jpg

Rijksweg in Reuver tijdelijk afgesloten voor aanleg zebrapad bij Passage

De Rijksweg in Reuver is woensdag 22 april tijdelijk afgesloten vanwege werkzaamheden. De afsluiting geldt van 07.00 tot 17.00 uur tussen de Stationsstraat en de Pastoor Vranckenlaan.

TheaterShizzle.png

TheaterShizzle debuteert met eigenzinnige voorstelling in Panningen

Een nieuwe theatergroep dient zich aan in Panningen. TheaterShizzle - bestaande uit Leon en Danielle Tillemans, Mira Keizer en Reimke Knapen - brengt op vrijdag 24 april hun allereerste voorstelling op de planken. De productie is te zien in GIPA Kunsthal.