gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Panningen, Netherlands
Terug

Walk into the Light in Maasbree: ‘Ik ben blij dat ik er nog ben’

walk into

In alle vroegte kwamen donderdag inwoners en betrokkenen samen in Maasbree voor de jaarlijkse Walk into the Light. Vanaf het Mafcentrum vertrokken rond 6.00 uur deelnemers voor een wandeling van ongeveer vier kilometer. Met de tocht wordt aandacht gevraagd voor zelfdoding en de grote impact daarvan op nabestaanden, naasten en mensen die zelf met suïcidale gedachten te maken hebben.

 | Aangepast op

De wandeling verliep in een bijzondere sfeer. Er was ruimte voor stilte, maar vooral ook voor gesprekken en ontmoeting. Deelnemers deelden ervaringen en vonden herkenning bij elkaar. „Het is indrukwekkend en verbindend. Er ontstaat altijd zo’n gevoel van saamhorigheid en dat vind ik heel mooi”, vertelt een van de deelnemers.

Persoonlijke verhalen
Onder de deelnemers waren mensen die een dierbare verloren door zelfdoding, maar ook mensen met eigen ervaringen met suïcidale gedachten.

Annette van Lier verloor 22 jaar geleden haar zus door zelfdoding. „Ik weet wat voor impact het heeft op ons als gezin.” Coco Nabben liep mee omdat zij vorig jaar haar beste vriend verloor. „Morgen zou hij dertig worden. Ik sta daarom stil bij het moment dat hij morgen jarig zou zijn, maar ook bij het feit dat ik hem vorig jaar ben verloren.”

Juist het samenkomen met anderen helpt volgens de deelnemers bij de verwerking. Iedereen draagt zijn eigen verhaal mee, maar door daarover te praten kan de last minder zwaar voelen.

‘Delen maakt het minder zwaar’
Ook iemand die zelf ervaring heeft met depressieve klachten liep mee. „Ik heb zelf wel eens aan zelfdoding gedacht. Die depressieve klachten zijn in mijn leven op en neer gegaan. Dat is een kwetsbaarheid die ik heb.”

Inmiddels weet Jolijn Taks dat gedachten aan zelfdoding niet automatisch gevolgd hoeven te worden. Openheid speelt daarin een belangrijke rol. „Er is ruimte om er open over te zijn en het soms te delen. Als ik iets uitspreek, voelt het minder zwaar. Minder als iets wat ik alleen moet dragen.”

Die ervaring heeft ook het perspectief op het leven veranderd. „Ik vind het leven nu over het algemeen best wel leuk. Iedereen die nog een kans maakt om later terug te kijken en te denken: wat ben ik blij dat ik er nog ben. Als we daar één iemand mee helpen, dan is dat echt al alles waard.”

walk3

Taboe blijft bestaan
Hoewel er steeds meer aandacht is voor mentale gezondheid en zelfdoding, blijft het onderwerp volgens de deelnemers moeilijk bespreekbaar. „Er zit altijd een drempel om erover te praten.”

Samen stilstaan
De Walk into the Light moet juist ruimte bieden om die stilte te doorbreken. „Als we samen zijn zoals vandaag, kun je ook met andere mensen zijn die hetzelfde voelen of hetzelfde hebben meegemaakt.”

Door het onderwerp regelmatig bespreekbaar te maken, kunnen mensen volgens de deelnemers mogelijk eerder hulp zoeken en nadenken over andere mogelijkheden. „Je geeft mensen in ieder geval de kans om erover na te denken: is dit wel echt wat ik wil, of wil ik een ander leven? Of mijn leven anders vormgeven?”

Na de wandeling kwamen de deelnemers samen voor een ontbijt. Ook waren professionals aanwezig voor mensen die behoefte hadden aan ondersteuning of een persoonlijk gesprek.

Aanwezigen benadrukken dat het belangrijk blijft om regelmatig aandacht te vragen voor zelfdoding. „Mensen hebben er niet vaak het besef van dat het dagelijks nog steeds gebeurt.” De Walk into the Light is daarmee niet alleen een moment van herdenking, maar vooral ook een oproep om naar elkaar om te kijken en het gesprek aan te gaan.

Lees ook

LampionnenStMaarten

Sint Maarten optochten in de gemeente Beesel op 6 en 7 november

In Beesel organiseert SJAB Stichting Jeugd Aktie Beesel een lampionnenwandeling als een optocht en in Reuver organiseert Events4Kids een optocht.

Huis van de Gemeente plant

Peel en Maas verwacht 550.000 euro kosten voor doorstroomvoorziening in 2026

De gemeente Peel en Maas verwacht dit jaar ongeveer 550.000 euro kwijt te zijn aan de doorstroomvoorziening voor statushouders in Broekhuizenvorst. Dat blijkt uit de antwoorden van het college op vragen van de CDA-fractie. De gemeente benadrukt dat de kosten geen miljoen euro per jaar bedragen, zoals het CDA eerder aangaf.

Gemeente Beesel Reuver

Zorgen bij oppositie Beesel over voorgenomen begroting voor 2027

De gemeente Beesel heeft de begroting voor 2027 sluitend gekregen, maar dat gaat volgens twee oppositiepartijen niet zonder risico's. De VLP en de Beeselse Lijst maken zich zorgen over de financiële keuzes van het college. Vooral de verhoging van de toeristenbelasting en het gebruik van de algemene reserve roepen vragen op.

Mick Beumers Poster

Mick Beumers te gast in speciale uitzending bij De Koncurrent

Mick Beumers staat binnenkort centraal in een speciale avond bij De Koncurrent in Panningen. Naast de Panningenaar schuiven ook psychologen aan om met elkaar in gesprek te gaan over de thema’s die in zijn tweede boek 'Mijn Gevecht, Mijn Trots' aan bod komen.

katten

Honderden katten te zien tijdens wereldshow in Panningen

Honderden katten uit het binnen- en buitenland zijn te zien bij de Limbra Cat Club Wereldshow op zondag 8 november in de Sporthallen Helden in Panningen.

Afbeelding Kennismakers - liggend.jpg.rendition.1280.2048

Nieuwe podcast over lezen en taal van Bibliotheek Maas en Peel en Omroep P&M

De nieuwe podcastserie ‘Kennismakers – Waar taal begint en lezen leeft’, een samenwerking tussen de Bibliotheek Maas en Peel en Omroep P&M, is vanaf vrijdag 6 november te beluisteren. Luisteraars worden meegenomen in de wereld van lezen, taal en mediawijsheid.