Stockfoto.
De Limburgse arbeidsmarkt blijft de komende jaren onder druk staan. Hoewel het aantal banen in de periode van 2026 tot 2028 naar verwachting met bijna 3.000 afneemt, blijft het voor werkgevers lastig om personeel te vinden. Dat komt vooral door de grote groep werknemers die met pensioen gaat.
Industrie en detailhandel
Volgens nieuwe prognoses heeft Limburg vooral te maken met krimp in de industrie en detailhandel. Deze sectoren zijn sterk vertegenwoordigd in de provincie en worden geraakt door onder meer geopolitieke spanningen en stijgende energiekosten. Ook landelijk wordt een daling verwacht in sectoren als financiële dienstverlening en onderwijs.
Tegelijkertijd groeit de vraag naar personeel in andere sectoren juist verder. Vooral in de zorg, ICT en specialistische zakelijke dienstverlening ontstaan nieuwe banen. Ontwikkelingen zoals kunstmatige intelligentie (AI), vergrijzing en migratie zorgen voor veranderingen op de arbeidsmarkt.
Grote vervangingsvraag
Een belangrijke uitdaging voor Limburg is de vergrijzing. In de provincie werken momenteel bijna 60.000 mensen in de leeftijd van 60 tot 67 jaar. Een groot deel van hen gaat de komende jaren met pensioen. Bijna 14.000 van deze werknemers zijn actief in de zorgsector. Daarnaast werken ruim 11.000 ouderen in de industrie.
Ook in de detailhandel, transportsector en het onderwijs werken veel zestigplussers. Juist in deze sectoren staan nu al veel vacatures open. Werkgevers kijken daarom steeds vaker naar interne opleidingen en omscholing om personeelstekorten op te vangen.
Blijven ontwikkelen
Volgens arbeidsmarktdeskundigen wordt het steeds belangrijker dat werknemers zich blijven ontwikkelen. Door snelle veranderingen in technologie en werkzaamheden verouderen kennis en vaardigheden sneller dan vroeger.
Daarom wordt ingezet op een arbeidsmarkt waarin werkgevers, onderwijs en overheid samenwerken aan een sterke leercultuur. Mensen die blijven leren en zich aanpassen aan veranderingen vergroten hun kansen op werk en blijven aantrekkelijk voor werkgevers.